Avustralya vatandaşlık yasasına IŞİD revizyonu

Avustralya vatandaşlık yasasına IŞİD revizyonu

Geçen yıl Aralık ayında IŞİD'in Sydney'deki bir saldırısıyla şoke olan Avustralya vatandaşlık yasasında değişikliğe gidiyor. Yapılacak değişiklikle terör şüphelisi çifte uyruklular vatandaşlıktan çıkarılacak. IŞİD saflarında uyruğuna ait 120 kişinin bulunduğu bilinen Avustralya, yeni düzenleme ile bu kişilerin de ülkeye dönmesini önlemeye çalışıyor.


Avustralya'da hükümet geçen ay Göç Bakanına terör şüphelilerinin başvurularını reddetme yetkisi vermiş, bu durum da hukukçular tarafından anayasaya aykırı olmakla eleştirilmişti. Başbakan Abbott, yeni yasanın kimseyi haymatlos durumuna düşürmeyeceğini, mahkemelerin işlevinin boşa çıkarılmayacağını, vatandaşlıktan çıkarılanların itiraz hakkının bulunacağını söyledi. Abbott, sadece çifte vatandaşların değil, terörle suçlanan bir Avustralya vatandaşının da vatandaşlığını kaybedebileceğini belirtti.


Öte yandan, Parlamento İstihbarat ve Güvenlik Daimi Komitesi'nin yasanın geriye dönük işletilmesinin mümkün olup olmadığını araştırdığı açıklandı. Abbott, "Terör şüphesiyle hapishanede bulunan çok sayıda çifte vatandaş var, parlamento bu konuda geriye dönük olarak bir şey yapılıp yapılamayacağını da ele alacak. Abbott, sadece Avustralya uyruklu olanlar hakkında ne yapılabileceğinin de üzerinde durduklarını ifade etti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS