Avusturya'dan, Ankara'ya "ırkçı" ifadesini yumuşatma çağrısı

Avusturya'dan, Ankara'ya "ırkçı" ifadesini yumuşatma çağrısı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun sert bir yanıtla "Radikal ırkçılığın başkentidir" dediği Avusturya'dan jet yanıt geldi. Avusturya Dışişleri Bakanı Kurz, Ankara'ya söylemini yumuşatma çağrısı yaptı

Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Avusturya'yı "radikal ırkçılığın başkenti" olarak adlandırmasının ardından Türkiye'ye söylemini ve davranışlarını yumuşatma çağrısı yaptı.


Çavuşoğlu: 'Avusturya ırkçılığın başkentidir'


Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, açıklamalarını Avusturya Başbakanı Christan Kern'in Avrupalı liderler arasında Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik sürecinin durdurulmasını gündeme getireceğini söylemesinin ardından yaptı. 
"Radikal ırkçılığın başkenti"


Bir sözcünün Kurz'a dayandırdığı açıklamalarda, "Türkiye Dışişleri Bakanı'nın Avusturya'ya yönelik eleştirilerini keskin bir şekilde reddediyorum. Ankara'yı seçtiği kelimeleri ve hareket tarzını yumuşatma ve ev ödevlerini yapma çağrısını yapıyoruz" dedi.


Bakan Çavuşoğlu "Açıklamalar birbirinden çirkin, bunların hepsini reddediyoruz. Avusturya başbakanı önce kendi ülkesine bakmalı, Avusturya radikal ırkçılığın başkentidir" demişti.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS