Aylan'ın babasına Türk vatandaşlığı teklif edilmemiş

Aylan'ın babasına Türk vatandaşlığı teklif edilmemiş

Bodrum'da geçen hafta cesedi sahile vuran Suriyeli çocuk Aylan Kurdi'nin babası Abdullah Kurdi'ye Cumhurbaşkanlığı tarafından Türk vatandaşlığı teklif edildiği ve Kurdi'nin teklifi kabul etmeyeceği iddia edilmişti. Ancak Cumhurbaşkanlığı kaynakları iddiayı yalanladı. CNN Türk'ün edindiği bilgiye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın baba Abdullah Kurdi ile görüştü ancak vatandaşlık konusu hiç gündeme gelmedi.

İnternet üzerinden yayın yapan, Londra merkezli Al-Araby Al-Jadeed gazetesi, Bodrum sahiline vuran cansız bedeninin fotoğrafı tüm dünyayı şoka uğratan Aylan Kurdi’nin babası Abdullah Kurdi'ye Türk vatandaşlığı teklif edildiğini iddia etmişti. Habere göre baba Kurdi bir Mısır televizyonuna “Erdoğan vatandaşlık teklif etti. Normalde kabul ederdim. Çünkü Türk hükümeti bana hiç kimsenin yapmadığını yaptı. Onur duydum. Ama teklifi şimdi kabul etmeyeceğim” demişti.

BBC Türkçe servisinin aktardığı habere göre Kurdi şöyle konuştu:

"Türk hükümeti, cenaze masraflarında bana gerçekten çok yardımda bulundu. Cenazelerin Kobani’ye nakli için büyük uçak tahsis ettiler. Kobani Bodrum’dan çok uzak.”

Kurdi, aralarında Başbakan Ahmet Davutoğlu, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nden üst düzey bir yetkili dahil çok sayıda siyasetçinin kendisine başsağlığı dilediğini belirtti.

Abdullah Kurdi, bir Kuveytli yetkili ve Mısırlılar dışında hiçbir Arap yetkilinin kendisiyle konuşmadığını belirterek, “Batı umurumda değil. Arap ülkelerinin sesini duymak isterdim” dedi.

Kanada'nın teklifini de reddetmişti

Bodrum’dan Yunanistan’ın İstanköy adasına geçmeye çalışan Kurdi ailesinin bindiği lastik bot devrilmiş, 3 yaşındaki Aylan’la birlikte beş yaşındaki abisi ve annesi de boğulmuştu.

Aylan’ın Bodrum’da sahile vuran cesedinin fotoğrafı tüm dünyada büyük yankı yaratmıştı.Abdullah Kurdi, geçen hafta Kanada Hükümeti’nin vatandaşlık teklifini reddetmişti.

Kanada hükümetinin de haziran ayında sığınma başvurusu yapan Kurdi ailesini reddettiği ortaya çıkmıştı.


Cumhurbaşkanlığı kaynakları: "Konu gündeme gelmedi"


Konuyla ilgili olarak CNN Türk'ün edindiği bilgiye göre Cumhurbaşkanlığı kaynakları Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Aylan Kurdi'nin babası Abdullah Kurdi ile görüştüğünü ancak konunun hiç gündeme gelmediğini ifade ettiler.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS