Azerbaycan'da TEKNOFEST rüzgarı! Selçuk Bayraktar: "Meselenin özü inanmak"

Azerbaycan'da TEKNOFEST rüzgarı! Selçuk Bayraktar: "Meselenin özü inanmak"

Türkiye dışında ilk defa Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de, 29 Mayıs tarihine kadar devam edecek olan Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali “TEKNOFEST” coşkuyla başladı. T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar "Başaracağına inanmayan bir insan nasıl mücadele edebilir, amacına nasıl varabilir? Tam da bu nedenle tüm meselenin özü inanmaktan geçiyor" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dünyanın önde gelen Teknoloji festivalleri arasındaki yerini alan TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, bu yıl ilk kez Azerbaycan’da yapılıyor.

Festivalde, Türkiye ve Azerbaycan bayraklarıyla sahneye çıkan Natig Ritm Grubu gösteri düzenledi. Festivalin açılış töreninde, Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, Azerbaycan Dijital Kalkınma ve Ulaştırma Bakanı Reşad Nebiyev, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank konuşma yaptı.

Azerbaycan Dijital Kalkınma ve Ulaştırma Bakanı Reşad Nebiyev konuşmasında, "Bu, ülkelerimiz arasındaki dostluk ve kardeşliğin örneğidir. İki ülkenin bu festivali bir arada gerçekleştirmesi dünyaya bir mesajdır. TEKNOFEST bir gençlik bayramıdır. Azerbaycan halkı gençliğiyle haklı olarak gurur duymaktadır. Çünkü gençlerimiz Başkomutanlığın önderliğinde 30 yıl boyunca işgal altındaki topraklarımızı özgürleştirmiştir. Bu zaferde tüm kuşakların rolü vardır. Bu festival, ürün paylaşımını teşvik etti ve insanların teknolojiye olan ilgisini artırdı” ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Festivalde sergilenecek uçaklar, insansız hava araçları, helikopterler ve zırhlı araçların yanı sıra Bayraktar Akıncı TİHA ve Bayraktar TB2 SİHA alandaki yerlerini aldı.

BAYRAKTAR: MESELENİN ÖZÜ İNANMAKTAN GEÇİYOR

TEKNOFEST hazırlıklarını incelemek üzere Bakü'ye gelen Selçuk Bayraktar burada açıklamalarda bulundu. Bayraktar açılış konuşmasında "Bakü’de kardeşlerimizle birlikte olmaktan büyük gurur duyuyoruz. TEKNOFEST’i en iyi anlatan ifadeler takım çalışması, yüksek teknoloji, seferberlik ve inançtır. Dünyadaki büyük işlerin hepsini sırt sırta vermiş takımlar başarıyor. Ülkelerin bağımsızlıklarını korumaları için yüksek teknolojiye sahip olmanın ne derece önemli olduğunu görüyoruz" dedi.

Bayraktar sözlerine şu şekilde devam etti: "Modern dünyanın insanlık tarihindeki en büyük ayıpları şüphesiz sömürgecilik ve emperyalizmdir. Bu tehditlerin dünyayı esaret altına almasını engellemenin tek yolu teknoloji geliştirmek ve insanlığın hizmetine sunmaktır. Bunu toplumsal seferberlik ruhuyla gerçekleştirdiğimizde yüksek teknoloji geliştiren bir toplum olma hedefine daha da yaklaşmış oluyoruz. Başaracağına inanmayan bir insan nasıl mücadele edebilir? Amacına nasıl varabilir? Tam da bu nedenle tüm bu meselenin özü inanmaktan geçiyor. İnsanı en zor anda dahi motive eden unsurlar inancı ve hedefleridir. Genç kardeşlerim ne sorusundan daha çok nasıl ve neden sorularını önceleyin. Merhum babamız Özdemir Bayraktar’ın da vasiyetinde olduğu gibi sizler de Hakk’ı üstün tutmayı yaşam gayesi edinin. İnancımızın rehberliğinde asla pes etmeyin. Güzel ahlak ve etikten ayrılmayın. İnanarak başladığınız işlerde ailenize, ailenizden öte milletinize, milletinizden de öte insanlığa fayda sağlamayı amaç edinin. İnanıyorum ki eğer bu hususlara değer vererek çalışırsanız, yaptığınız işte dünyanın en iyisi olabilirsiniz." .

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’deki Crystal Hall ve Deniz Kenarı Bulvarı Milli Park'ta gerçekleştirilecek TEKNOFEST kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Dört gün boyunca devam edecek festivale, 200 binden fazla ziyaretçinin katılması bekleniyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

BAKAN VARANK: BURADA BULUNMAK BÜYÜK BİR ŞANS

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, burada yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: "Hürmetli Azerbaycanlı gardaşlar, hanımlar ve cenaplar sizleri coşkuyla hasretle muhabbetle selamlıyorum. Öz vatanımızdan ayırmadığımız can Azerbaycan’da sizlerle birlikte olmaktan gurur duyuyorum. Dünyanın bir numaralı havacılık uzay festivali TEKNOFEST’E hamınız hoş gelmiş. TEKNOFEST’i önce İstanbul’da yaptık daha sonra Anadolu’ya taşıdık. Cumhurbaşkanımız TEKNOFEST’i uluslararası merkez haline getireceğiz dediğinde ilk yer Azerbaycan olacaktır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Her sene TEKNOFEST alanına girdiğimde yaşadığım coşkuyu bugün bir başka yaşıyorum. Bugün Türkiye adına değil kardeş Azerbaycan adına seviniyorum. Emin olun sizler de bu alanı gezdiğinizde aynı duyguyu yaşayacaksınız. Gözleriniz dolacak, heyecanlanacaksınız, gurur duyacaksınız. Başardıklarını gördüğünüzde içiniz titreyecek. Kardeş iki ülkenin el ele omuz omuza teknoloji meşalesini yaktığı bir anın şafağındayız. Bugün bu ana eşlik eden gençler yarın dünyaya yön verecek mühendisler, bilim insanları olacak.

Gençlerime tüm samimiyetimle sesleniyorum sizin yerinizde olsam burada yatar, burada kalkardım. Her bir teknolojiyi tek tek inceler notlar alırdım. Gerekirse eve gitmez burada yatardım. Çünkü burası öyle bir yer ki burada bulunmak büyük bir şans.

Biz Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın önderliğinde ülkemiz için bir hedef belirledik. Dedik ki bizim bağımsızlık hikayemizin adı milli teknoloji hamlesidir. Bundan 10-15 yıl önce bazı ülkeler bize paramızla dahi savunma sanayi ürünleri satmıyordu. Gizli açık her türlü ambargoyu bize uyguluyorlardı. Yeri geldiği o ürünlerin tamirini bile yapmadılar. Türkiye teröristle mücadele ederken bizi o ürünlerden mahrum bıraktılar. O gün İHA satmadıkları Türkiye devrinin en mükemmel teknolojilerini üretir hale geldi. Bugün Türk yapımı mühendislik harikalarını alabilmek için sırada bekliyorlar. Aziz milletin ne pahasına olursa olsun destekleri sayesinde oldu.

Bu hikayenin asıl kahramanı insandır. Siyasi irade koyup yatırımı insana yaparsanız tüm başarılar arkasından gelir. Yol gösterirseniz başaramayacağınız hiçbir şey yoktur. TEKNOFEST insana yapılsan en güzel yatırımlardan bir tanesidir.”

Azerbaycan’da TEKNOFEST için geri sayım başladı

Azerbaycan’da TEKNOFEST için geri sayım başladı