Azez'de PYD ile Şam Cephesi arasındaki çatışmalar yoğunlaştı

Azez'de PYD ile Şam Cephesi arasındaki çatışmalar yoğunlaştı

Suriye'de Azez'de PYD ile radikal İslamcı grupları da bünyesinde barındıran Şam Cephesi (Cephetül Şam) adlı koalisyon arasındaki çatışmalar yoğunlaştı.

Suriye'de Halep'e bağlı Azez'de PYD ile radikal Selefi örgütleri de bünyesinde barındıran Şam Cephesi adlı koalisyon arasındaki çatışmalar yoğunlaştı. PYD, örgütün kontrolündeki Malikiye köyüne saldırı başlattı.


Şam Cephesi'ni oluşturan gruplar Azez'de IŞİD'e saldırdı


Anadolu Ajansı'nın konuştuğu Şam Cephesi'nin Türkmen komutanı, Afrin bölgesinden Azez'e ilerlemeye çalışan PYD'nin, kasabanın batısında kalan bölgeleri ele geçirmek istediğini ve Malikiye köyündeki mevzilerine saldırdığını söyledi. ÖSO bünyesinde bulunan Şam Cephesi'nin komutanı, saldırı püskürttüklerini ve saldırıda 8 PYD'liyi öldürdüklerini, kendi gruplarından da 3 kişinin öldüğünü açıkladı.


El Nusra Cephesi Türkiye sınırındaki noktalardan çekildi


PYD'nin, Esad rejimi, İran ve Rusya'dan destek gördüğünü anlatan Şam Cephesi yetkilisi, PYD saldırısının öncesinde Rusya'nın savaş uçaklarının Malikiye köyü çevresindeki mevzilerini bombaladığını, ancak buna rağmen PYD'nin bölgeyi alamadığını anlattı.


Şam Cephesi, 25 Aralık 2014'te Mücahid Ordusu, Nureddin Zengi Hareketi gibi çeşitli radikal Selefi örgütlerin de içinde yer aldığı bir koalisyon olarak kurulmuştu. Örgütün kurulmasının ardından El Kaide'ye bağlı El Nusra Cephesi, Türkiye sınırındaki Azez gibi bölgelerde kontrolü bu örgüte bırakarak çekilmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS