Bakın o turistler aslında ne izlemiş?

Bakın o turistler aslında ne izlemiş?

Çin'de terör içerikli video izledikleri gerekçesiyle geçen hafta gözaltına alınan 20 yabancı turistin BBC'nin Cengiz Han adlı belgeselini izledikleri ortaya çıktı.

Çin'de çıktıkları uzun turistik seyahat sırasında gözaltına alınan ve iki grup halinde serbest bırakılan turistler adına yapılan açıklamada, olayın “yanlış anlamadan" kaynaklandığı aktarıldı. Açıklamada, söz konusu turistlerin “Moğol İmparatoru Cengiz Han hakkında çekilen bir BBC belgeselini izledikleri", savcılık tarafından kendilerine herhangi bir suç atfedilmediği kaydedildi.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı, hafta içinde yayımladığı bildiride, İngiltere, Güney Afrika ve Hindistan uyruklu turistlerin “suç işledikleri şüphesiyle" ülkenin kuzeyindeki Ordos kentinde gözaltına alındığını açıklamıştı. Ordos kenti yetkilileri, gözaltıların “terör propagandası içeren bir video izlendiği şüphesiyle" gerçekleştiğini bildirmişti. İngiltere ve Güney Afrika'da medyaya konuşan turistlerin akrabalarıysa, tamamına yakını ileri yaşta bulunan yakınlarının Çin'deki tarihi mekanları ziyaret etmekte olduğunu ifade ediyordu.

 

Pekin yönetimi, radikal İslamcı grupların terör eylemleri gerçekleştirme olasılığına karşı son iki yıldır güvenlik önlemlerini en üst düzeye çıkarmış durumda. Önlemler, özellikle azınlık etnik gruplarının yaşadığı kuzeybatı bölgelerinde son derece sıkı uygulanıyor. Olayın gerçekleştiği Ordos kenti, İç Moğolistan Özerk Bölgesi sınırları içerisinde yer alıyor.

 

Uzmanlar, özellikle alt seviyede bulunan güvenlik görevlilerinin kendi sorumluluk alanlarında herhangi bir olay ihtimaline karşı büyük baskı altında bulunduğunu, bu nedenle aşırı hassas davranabildiklerini, hatta kendilerine tanınan hukuki sınırları aşarak ciddi insan hakları ihlallerine varan eylemlere girişebildiklerine işaret ediyor.

 

Uluslararası insan hakları örgütleri, Pekin yönetiminin güvenlik paranoyasından kaynaklanan aşırı tedbirlerinin Sincan Uygur Özek Bölgesi'nde yargısız infazlar dahil olmak üzere temel insan hakları ihlallerine yol açtığını savunuyor.

Çin hükümetiyse, “kötü güç odakları" olarak tanımladığı ayrılıkçı ve radikal dinci örgütlerin yakın ve somut terör tehdidi altında bulunduğunu iddia ediyor.
Cengiz Han adıyla bilinen Timuçin, 13'üncü Yüzyıl'da Moğol kabileleri hükümranlığı altında toplayarak tarihin en büyük fetih hareketlerini başlatmıştı. Cengiz Han'ın torunlarıysa, Moğol İmparatorluğu'nun sınırlarını Çin'den Doğu Avrupa ve Akdeniz'e kadar genişletmişti. Moğolistan'da bugün efsane olarak anılan Cengiz Han'ın mezar yeri ise hala bilinmiyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS