Son Dakika

Barzani: "40-50 milyon nüfuslu Kürtlerin devleti olması gerekir"

A A

24.05.2016 - 10:33 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: Ferit Aslan / Diyarbakır / DHA

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, "40-50 milyon nüfuslu Kürt milletinin bir devlet sahibi olması gerektiğini" söyledi. Barzani, "4 parçaya bölünmüşüz. Her birinin durumu farklıdır. Bu yüzden her parça, merkezi hükümetle çözüm aramalı" dedi.

Barzani: "40-50 milyon nüfuslu Kürtlerin devleti olması gerekir"

İsviçre'de yayımlanan "The Nation" gazetesine konuşan Barzani, bağımsızlık tartışmalarına değindi. Kürt lider bir soru üzerine, sayılarının 40-50 milyon olduğunu, Kürtler'in bir devleti olmasını istediklerini ancak gerçekleri de göz önünde bulundurmaları gerektiğini söyledi.

Erbil'de Barzani-Cuburi görüşmesi

Barzani, "4 parçaya bölünmüşüz. Her birinin durumu farklıdır. Bu yüzden her parça, merkezi hükümetle çözüm aramalı. Irak Kürdistan Bölgesi bağımsızlık için hazırdır" dedi.

Eski ABD Büyükelçisi: "Türkiye'yi soğutmamız gerekiyordu"

Barzani: "Irak parçalanıyor"

Mevcut sınırların pratikte ortadan kalktığını ve bu gerçeği kabul etmenin zamanının geldiğini de ifade eden Barzani, "Her milletin kendi doğal sınırları var. Güç zoruyla çizilen sınırlar artık kabul edilemez" diye konuştu.

Musul'un IŞİD'ten geri alınması için düşünülen Musul operasyonu ile ilgili Mesut Barzani, "Musul savaşı için hazırız, fakat Irak Hükümeti ile Amerikalılar saldırı planı ile kentin kurtarılması sonrasına ilişkin planı hazırlamalı. Musul'un kurtarılmasındaki en önemi soru, savaştan sonra nasıl yönetileceği konusudur" şeklinde konuştu.