Barzani, BM Özel Temsilcisi ile Kürt petrolünü konuştu

Barzani, BM Özel Temsilcisi ile Kürt petrolünü konuştu

Birleşmiş Milletler'in Irak Özel Temsilcisi Jan Kubis ile Bağdat-Erbil petrol gerilimini görüşen Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, 2 Aralık 2014 anlaşmasına bağlı kaldıklarını ancak Bağdat yönetiminin sözlerini yerine getirmediğini söyledi. Barzani, ABD ve İngiltere'ye Bağdat'a baskı uygulaması çağrısında bulundu.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, Birleşmiş Milletler (BM) Irak Temsilcisi Jan Kubis ile bir araya geldi.


IKBY hükümetinin resmi sitesinde yayımlanan açıklamaya göre, Barzani ile Kubis, Bağdat-Erbil petrol anlaşması, IŞİD'in eline geçen Ramadi kentindeki insani durum, Irak ve Ortadoğu'daki çatışmaları ele aldı.


Irak Ceyhan'dan petrol ihracatına başlıyor


Açıklamada görüşlerine yer verilen Barzani, IKBY hükümetinin 2 Aralık 2014 tarihinde yapılan anlaşmaya bağlı kaldığını belirterek, Bağdat yönetiminin sözlerini yerine getirmemesinden endişeli olduklarını ifade etti.


Anlaşmanın BM, ABD ve İngiltere'nin talebi ve arabulucu olması üzerine yapıldığını hatırlatan Barzani, "O nedenle söz konusu 3 tarafın rollerini oynamasını ve Irak hükümetine baskı yapmasını bekliyoruz. Bağdat yönetiminin 2015 bütçe yasasına uyması ve anlaşmaya bağlı kalması için girişimlerde bulunulmalıdır" değerlendirmesinde bulundu.


İstanbul'da Bağdat ve Erbil gerginliğini aşacak adım


Barzani, sığınmacı sorununun her geçen gün büyüdüğüne işaret ederek, BM ve uluslararası yardım kuruluşlarının konuya ciddiyetle eğilmesi gerektiğine dikkati çekti.


Kubis de, Ramadi kentinin IŞİD'in eline geçmesinden sonra sığınmacı dramının arttığını belirterek, uluslararası yardım kuruluşlarının sorumluluk bilinciyle hareket etmesini ve Kürt bölgesindeki kurumlara destek olmasını istediklerini söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS