Son Dakika

Başbakan Davutoğlu Christiane Amanpour'un sorularını yanıtladı

A A

10.11.2015 - 00:18 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: AA

Başbakan Davutoğlu, IŞİD'le mücadeleyle ilgili, "Hava ve kara operasyonu olmak üzere bütünleşmiş bir stratejiye ihtiyacımız var. Ancak Türkiye tek başına tüm yükü üstlenemez" dedi.

Başbakan Davutoğlu Christiane Amanpour'un sorularını yanıtladı

Davutoğlu, "CNN International" kanalında gazeteci Christiane Amanpour'un sorularını yanıtladı.

Terör örgütü DAEŞ tarafından üstlenilen Rusya'ya ait yolcu uçağının Mısır'da düşürülmesiyle ilgili soru üzerine Davutoğlu, bunun insanlığa karşı işlenmiş büyük bir suç olduğunu söyledi. Gümrükteki Jaguar'ın fiyatı 56 bin liraya düştü Cizre'de polise eş zamanlı saldırı

IŞİD'e karşı kara operasyonu

Davutoğlu, "Türkiye'nin Suriye'de IŞİD'le mücadele için kara operasyonu düzenleyip düzenlemeyeceğine" ilişkin soru üzerine şunları kaydetti:

"Kara gücü, hep birlikte konuşmamız, paylaşmamız gereken bir durum. Hava ve kara operasyonu olmak üzere bütünleşmiş bir stratejiye ihtiyacımız var. Ancak Türkiye tek başına tüm yükü üstlenemez. Eğer koalisyon ve çok iyi bütünleşmiş bir strateji varsa, Türkiye her anlamda rol almaya hazırdır". "Obama'nın süresi yetmeyecek" Dünya nükleer savaşın eşiğinden dönmüş

"Kara operasyonu da dahil mi?" sorusu üzerine Davutoğlu, "Evet, elbette. Aksi takdirde, IŞİD'e karşı karadan operasyon düzenlerken sahada güç boşluğunun devam etmesi, IŞİD'in yerine başka bir terörist grubun ortaya çıkmasına sebep olur. Suriye krizini kapsamlı şekilde çözmeliyiz" yanıtını verdi.

Başbakan Davutoğlu, "Biz hemen hemen her gün ya da haftanın birçok günü koalisyon içinde IŞİD'e karşı hava operasyonu düzenliyoruz. Ancak bu yeterli değil. Biz bunu gözlemliyoruz. Şimdi biz müttefiklerimize aylardır önerdiğimiz gibi, yine güvenli bölgeye sahip olmayı ve IŞİD'i sınırlarımızdan uzağa itmeyi öneriyoruz" dedi.