Batı Şeria'da gerginlik! Ölü sayısı arttı...

Batı Şeria'da gerginlik! Ölü sayısı arttı...

Batı Şeria'nın çeşitli kentlerinde Filistinlilerin düzenlediği protesto gösterilerine İsrail askerlerinin müdahale etmesi sonucu bir Filistinlinin öldüğü, yaralıların sayısının ise 21'e yükseldiği bildirildi.

Ramallah, Nablus, El-Halil, Kalkaliya ve Beytullahim kentlerindeİsrail'in Yahudi yerleşim birimleri politikası ve "Ayrım duvarı"nı protesto etmek amacıyla Filistinlilerin düzenlediği gösterilere İsrail askerleri gerçek ve plastik mermi ile göz yaşartıcı gazla müdahale etti.Filistin Sağlık Bakanlığı'dan yapılan yazılı açıklamada, İsrail askerlerinin gösterilere müdahalesi sırasında gerçek mermi isabet etmesi sonucu bir Filistinlinin hayatını kaybettiği 21'inin yaralandığı belirtildi.


Yaralananlardan birinin durumunun ağır olduğu ayrıca çok sayıda Filistinlinin göz yaşartıcı gazdan etkilendiği kaydedildi. Sağlık kaynakları daha önce müdahale sırasında vücutlarına gerçek mermi isabet etmesi sonucunda 5 Filistinlinin yaralandığını aktarmıştı. Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere saldırıları ve Mescid-i Aksa'ya yönelik baskınlarıyla bölgede giderek tırmanan gerginlik ciddi boyutlara ulaşırken, Ekimin başından bu yana 80'den fazla Filistinli öldürüldü.


Aynı dönemde 12 İsrail vatandaşı da hayatını kaybetti. Mescid-i Aksa'nın da içinde bulunduğu Doğu Kudüs ile Batı Şeria, 1967'den beri İsrail tarafından işgal altında tutuluyor. İşgal altındaki Doğu Kudüs'te 200 bin, Batı Şeria'da ise 400 bin Yahudi yerleşimci bulunuyor. Uluslararası hukuka göre buralardaki Yahudi yerleşim yerlerinin tamamı illegal kabul ediliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS