Batı'dan o ülkeye 'aşk' göçü: "Netflix etkisi" olduğu söyleniyor!

Batı'dan o ülkeye 'aşk' göçü: "Netflix etkisi" olduğu söyleniyor!

Batı'dan o ülkeye 'aşk' göçü: "Netflix etkisi" olduğu söyleniyor!

Araştırmacı Min Joo Lee, Güney Kore'nin başkenti Seul'deki yurtlarda kalan genç Batılı kadınlarda şaşırtıcı bir şey olduğunu düşündü. Lee, Batılı kadınların gün boyunca turistik yerleri ziyaret etmediğini, yalnızca akşamları dışarı çıktıklarını fark etti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

CNN International'ın haberine göre; Günlerinin çoğunu pansiyonlarda kalıp uyuyarak geçiren genç kadınların gün boyunca Kore TV şovlarını izlediği ve hava karardıktan sonra dışarı çıktığı gözlemlendi.

Indiana Üniversitesi'nden araştırmacı Min Joo Lee, Kore'nin cinsiyet ve ırk politikalarını araştırmak için Seul'e gitti. Lee araştırmalarında Kore pop kültürünün yükselen uluslararası profilinin turizm üzerinde ne gibi etkileri olduğunu öğrenmek için Seul'u tercih etti.

"NETFLIX ETKİSİ"

Kuzey Amerika ve Avrupa'dan 123 kadınla röportaj yapan Lee, kadınların birçoğunun "Netflix etkisi" olarak adlandırdığı şey yüzünden şehre geldiğini fark etti. Lee, Kore dizilerinde sunulan; fit vücutlu, keskin yüz hatlarına sahip ve aynı zamanda romantik ve sabırlı erkeklerin Seul'e çekimde önemli bir faktör olduğu sonucuna ulaştı.

Lee yaptığı röportajlarda Batılı kadınların; Koreli erkekleri kültürlü ve romantik olarak değerlendirirken kendi ülkelerindeki erkeklerin genellikle görünüşlerini ihmal ettiğinden ve tek yönlü akıllara sahip olduklarından şikayet ettiğini söyledi.

Lee İngiliz bir kadınla yaptığı röportajda kadının, "İngiltere'de çok sıradan bir görünüşüm var ve sesim herkes gibi aynı. Kore'de farklıyım, heyecanlıyım ve yabancıyım. İnsanlar bana dikkat ediyor. Kendimi özel hissettim." dediğini aktardı.

Kore'de yayımlanan devlet turizm raporlarına göre, ülkeyi 6,7 milyon erkeğe kıyasla yaklaşık 10 milyon kadın ziyaret etti.