"Bayan El Kaide"ye ne oldu?

"Bayan El Kaide"ye ne oldu?

Lakabı "Bayan El Kaide" olan Pakistanlı bir mahkumdan bir yıldır haber alınamıyor. Gerçek adı Afiya Sıddıki olan Pakistanlı nörolog bir yıldan uzun bir süredir ABD'nin Teksas eyaletindeki bir cezaevinin sağlık merkezinde tutuluyordu. ABD medyası, Sıddıki'nin, Usame Bin Ladin'in bulunmasında CIA'ye yardım eden ve Pakistan'da 23 yıl hapse mahkum edilen Pakistanlı doktor Şakil Afridi ile takas edildiğini ileri sürdü.

Sıddıki, 2008 yılında Afganistan'da ele geçirildikten sonra ABD'ye götürülmüş ve burada iki ABD askerini öldürmeye teşebbüs suçundan 86 yıl hapse mahkum edilmişti.


Ancak kadının Afganistan'a nasıl geldiği hala tam olarak bilinmiyor.


Pakistan'ın Karaçi kentinde doğan Afiya Sıddıki, 1990 yılında eğitim amaçlı olarak ABD'ye gitmiş ve Massachusetts Institute of Technology'deki (MIT) eğitimini tamamladıktan sonra Boston'da Pakistanlı bir adamla evlenip 2003 yılında da Pakistan'a geri dönmüştü.


Bin Ladin'in yeni fotoğrafları ortaya çıktı


Sıddıki, Pakistan'a döndükten kısa bir süre sonra İslamabad'a giderken üç çocuğuyla birlikte ortadan kaybolmuştu.


Yakınları, Sıddıki'nin Pakistan istihbarat servisi tartafından kaçırıldığını iddia ettiler.


Sıddıki'ye ne olduğu beş yıl sonra Afganistan'da ortaya çıkmasına ve intihar bombacısı suçlamasıyla tutuklanana dek bilinmiyordu.


El-Kaide'nin Pakistan sorumlusu öldürüldü


FBI ajanları ve ABD askeri personeli, Sıddıki'yi sorgulamak amacıyla Afganistan'a gitti. Sıddıki'nin bir ABD subayının tüfeğini ele geçirmeye çalıştığı ve çıkan boğuşma sırasında tüfeğin ateş alarak bir kişinin göğsünden yaralandığı belirtildi.


Bu olay sonrasında Sıddıki ameliyata alındı ve daha sonra da ABD'de bir cezaevine transfer edildi.


43 yaşındaki Sıddıki'den en son mahkemenin verdiği cezaya "ABD adalet sistemine güven duymuyorum" diyerek itiraz hakkını kullanmadığı 2014 yılının Temmuz ayında haber alındı.


2012 yılında ABD medyasında çıkan bazı haberlere göre Sıddıki, Usame Bin Ladin'in izinin bulunmasında CIA'ye yardım eden ve Pakistan'da 23 yıl hapse mahkum edilen Pakistanlı doktor Şakil Afridi ile takas edildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS