Son Dakika

Belçika'da 1 şüpheli daha gözaltında!

A A

23.11.2015 - 21:00 Son Güncelleme:

Terör operasyonlarının sürdüğü Belçika'da Paris saldırılarıyla ilgisi olduğu düşünülen bir şüpheli daha yakalanarak gözaltına alındı. Savcılıktan yapılan açıklamada operasyonlarda daha önce gözaltına alınan 15 kişinin ise serbest bırakıldığı belirtildi.

Belçika'da 1 şüpheli daha gözaltında!

Belçika Başbakanı Charles Michel, başkent Brüksel için cumartesi günü ilan edilen terör tehdidi seviyesinin en yüksek olan 4 düzeyinde tutulmaya devam edileceğini, metro ve okulların çarşamba gününe kadar kapalı kalacağını bildirdi.

Belçika Ulusal Güvenlik Konseyi, toplanarak son durumu değerlendirdi. Yaklaşık 4 saat süren toplantıdan, "terör alarmı" halinin devamı kararı çıktı. Başbakan Michel, "Çok ciddi ve yakın tehdit" nedeniyle en yüksek terör tehdidi seviyesi olan 4 düzeyinin yarın da uygulamada kalacağını belirterek, "Muhtemel hedefler aynı. Toplu taşıma araçları, alış-veriş merkezileri ve sokaklar" dedi. Halen tehdidin devam ettiğini vurgulayan Başbakan Michel, Paris'tekine benzer bir şekilde birçok kişinin aynı anda birçok yerde saldırı yapmasından korkulduğunu söyledi.Metro ve okulların yarın da kapalı olacağını, ancak çarşamba günü açmayı planladıklarını kaydeden Başbakan Michel, ülkenin geri kalanında ise ikinci en yüksek seviye olan 3'ün geçerli olmaya devam edeceğini söyledi.

4 kişi Paris saldırıları ile bağlantılı olmakla suçlanıyor

Güvenlik kurulunun toplantısından önce Brüksel ve ülkenin doğusundaki Liege'te Paris saldırıları ile bağlantılı operasyonlar düzenlendi. Savcılıktan yapılan açıklamada, bugünkü operasyonlarda gözaltına alınan 5 kişiden 2'sinin serbest bırakıldığı, 3'ünün sorgusunun sürdüğü kaydedildi. Savcılık, dün akşam yapılan operasyonlarda gözaltına alınan 16 kişiden de 15'inin serbest kaldığını, ismi açıklanmayan diğer kişinin ise Paris saldırlarıyla bağlantılı olmakla suçlandığını bildirdi. Böylece Paris saldırılarıyla bağlantılı şüpheli sayısı 4'e çıktı.

Abdeslam?'ın polisten kaçtığı iddia edildi

Belçika medyası, saldırılarla bağlantısı olduğu iddiasıyla aranan Salah Abdeslam'ın dün akşamki operasyonlar sırasında Liege'de polisten kaçtığını ve E40 otoyolundan Almanya istikametine gittiğini öne sürdü. Abdeslam'ın yanında Paris'teki intihar saldırıları sırasında kullanılan bombadan olduğu da öne sürülüyor.