Son Dakika

Beşşar Esad'dan flaş açıklama

A A

19.11.2015 - 17:08 Son Güncelleme:

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, iç savaşa son verecek siyasi sürecin başlaması için "terörist işgalin son bulması" şartını ileri sürdü. İtalyan RAI Televizyonuna konuşan Esad, seçim takviminin ancak terörizmin yenilgisinin ardından başlayabileceğini söyledi.

Beşşar Esad'dan flaş açıklama

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ABD ve Rusya'nın da yer aldığı 19 ülkenin Viyana Konferansında Suriye krizine ilişkin aldığı kararlarla ilgili İtalya Devlet Televizyonuna konuştu.

Siyasi sürecin başlaması için "terörist işgalin son bulması" şartını öne süren Esad, ülkede bir seçimin ancak ondan sonra takvimlendirilebileceğini söyledi. Ancak Esad, "terörizm" ifadesini IŞİD için mi yoksa Batılı ülkelerin de desteklediği örgütler için mi söylediğine açıklık getirmedi. 

BM'nin üzerinde anlaşmaya varılan çağrısına göre, 14 Mayıs 2016'da taraflar ateş kesecek ve bir yıl içinde de serbest seçimler gerçekleştirilecekti. Suriye hükümetinin de muhaliflerin de katılmadığı Viyana'daki zirvede ABD, BM ve Rusya Suriye'de 2016 Mayıs'ında ateşkes yapılmasını kabul etmişti. Viyana'da varılan bu anlaşma, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov tarafından düzenlenen ortak bir toplantıyla 14 Kasım'da duyurulmuştu.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, dün gece RAI kanalında yayımlanan röportajında, ülke toprakları hükümet tarafından kontrol altına alınıncaya kadar geçiş süreciyle ilgili bir son tarihin söz konusu olmadığını söyledi. Esad, "Bu takvim ancak terörizm yenilgiye uğratıldıktan sonra başlayabilir. Suriye'de birçok bölge teröristlerin kontrolündeyken siyasal olarak hiçbir şeyi başaramazsınız. Ondan sonra bir buçuk iki yıl geçiş için yeterli olacaktır" dedi.

Suriye'de savaşın başladığı 2011'den bu yana 250 bin kişinin öldürüldü. Esad daha önce Batının desteğini alan isyancı güçleri ve bazı bölgelerin kontrolünü elinde bulunduran IŞİD'in dışındaki diğer mücahid grupları da terörist olarak nitelemişti. Esad röportajında, Suriye'nin ülkenin kuzeyini ve doğusunu elinde tutan IŞİD'in kuluçka makinesi olmadığını da ifade etti. IŞİD'in Irak'ta başladığını belirten Esad, örgütün büyüyüp yayılmasıyla ilgili Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar'ı ve batılı ülkeleri suçladı. Esad, Değişik yollarla desteklediler" diye konuştu.