Bill Gates 'bir sonraki salgın' için yapılması gerekenleri açıkladı, komplo teorilerine yanıt verdi

Dünyanın en zengin insanlarından Bill Gates, bir sonraki pandemiyi durdurmak için neler yapılması gerektiğini açıkladı. Microsoft'un kurucusu, kendisiyle ilgili çıkan sosyal medyadaki "çılgın" ve "kötü" komplo teorilerinin ulaştığı boyuta ise şaşırdığını ve bu teorilerin arkasında yatan nedeni araştırmak istediğini söyledi.Bill Gates, 'gelecekteki olası bir pandemi' için küresel bir alarm sistemi, 3 bin kişilik acil müdahale kadrosu ve hızlı test yapılması için çağrıda bulundu.

Yazısında "Geçen yılın zorluklarının tekrar yaşanmasını önlemek için, pandemiye hazırlık en az savaş kadar ciddiye alınmalıdır" diyen Gates "Dünya, Covid-19 salgınına hazır değildi. Sanırım sonraki daha farklı olacak" diye ekledi.

Bir sonraki pandemi geldiğinde, 'her hafta dünya nüfusunun %20 kadarını test edebilen dev tanı platformları' görmeyi umduğunu söyleyen Gates "Maliyet çok gibi görünebilir ancak hiçbir şey COVID-19'un 28 trilyon dolara yakın zararıyla karşılaştırılamaz" dedi.

KOMPLO TEORİLERİ

Öte yandan Bill Gates koronavirüs salgını süresince kendisiyle ilgili çıkan "çılgın" ve "kötü" komplo teorilerinin ulaştığı boyuta şaşırdığını ve bu teorilerin arkasında yatan nedeni araştırmak istediğini söyledi.

Gates Reuters'a yaptığı açıklamada, kendisi ve Fauci ile ilgili sosyal medyada dolaşan ve sayısı milyonlara ulaşan "çılgın komplo teorilerinin" büyük olasılıkla salgının yarattığı korku ortamı ve sosyal medyanın hayatımızdaki rolünün artması nedeniyle yayıldığını düşündüğünü söyledi.

Gates "Bu teorilerde benim ve Dr. Fauci'nin adının geçeceğini kimse tahmin edemezdi. Bundan dolayı şaşkınlık duyuyorum ve yakın zamanda biteceğini umuyorum" dedi.

2014 yılında Microsoft'un yönetim kurulu başkanlığı pozisyonundan ayrılan Gates, Bill and Melinda Gates Vakfı üzerinden koronavirüs ile küresel anlamda mücadele edilebilmesi için en az 1.75 milyar dolarlık kaynak sağlamıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS