Son Dakika

Bingazi'de havan saldırısı: 4 ölü, 30 yaralı

A A

06.05.2016 - 23:21 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: AA

Libya'nın doğusundaki Bingazi kentinde, Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin (UMH) protesto edildiği gösteri alanına hava saldırısı düzenlendi. Saldırıda 4 kişi öldü, 30 kişi yaralandı.

Bingazi'de havan saldırısı: 4 ölü, 30 yaralı

Hastane yetkililerinden alınan bilgiye göre, Bingazi'de gösterinin düzenlendiği El-Keyş Meydanı'na havan mermileri düşmesi sonucu ilk belirlemelere göre biri çocuk 4 kişi öldü, 30'dan fazla kişi yaralandı.

Polis memuru Muhammed Ali de havan mermilerinin, gösterinin yapıldığı alanın ortasına değil de kalabalığa yakın bir mesafeye düşmüş olmasının muhtemel bir felaketi önlediğini, aksi takdirde ölü ve yaralı sayısının daha fazla olabileceğini aktardı. 

Ali, göstericilerin toplandığı alanın yakınına düşen üçten fazla havan mermisinin Tobruk hükümetine bağlı ordunun terör örgütü IŞİD militanlarını kuşattığı Kavariş bölgesindeki çatışma alanından atıldığını aktardı.

Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde başlatılan diyalog görüşmeleri neticesinde oluşturulan Ulusal Mutabakat Hükümeti'ni (UMH) protesto etmek için akşam saatlerinde Bingazi'nin El-Keyş meydanında gösteri düzenlenmişti.

"Vesayet hükümetine hayır" yazılı dövizlerin taşındığı gösteride eylemciler, Tobruk'taki Temsilciler Meclisi üyelerinden bazılarının bu hükümete onay vermesini kınamıştı.

Bingazi, 23 Ekim 2015'te de benzer gösterilere sahne olmuş, bu sırada düzenlenen havan saldırısında 9 kişi ölmüş, 30 kişi yaralanmıştı. Ülkenin en büyük ikinci kenti Bingazi, Tobruk hükümetine bağlı ordu ile Ensar'uş Şeria ve IŞİD arasındaki çatışmalara sahne oluyor.

Libya'da BM öncülüğünde başlatılan barış görüşmeleri sonucu Trablus ve Tobruk merkezli iki hükümet 17 Aralık 2015'te Fas'ın Suheyrat kentinde Libya Siyasi Anlaşması'nı imzalamıştı.

Anlaşma gereğince Fayiz es-Sirac önderliğinde kurulan UMH, Tobruk Meclisi tarafından veto edilmiş ve güvenoyu alamamıştı. Dokuz kez yapılan güvenoyu görüşmelerinin ardından Sirac, 15 Nisan'da hükümetin başkent Trablus'ta çalışmalarına başladığını bildirmişti.