Birleşmiş Milletler'den kritik Kuzey Kore kararı

Birleşmiş Milletler'den kritik Kuzey Kore kararı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Kuzey Kore'nin füze denemelerine cevap vermeye hazırlanıyor.

BBC Türkçe'nin haberine göre Çin'in Birleşmiş Milletler'deki büyükelçisi Liu Jieyi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin, Kuzey Kore'nin gerçekleştirdiği son iki füze denemesine cevap vermeye hazırlandığını söyledi. Denemeler Perşembe günü yapılmıştı.Benzer bir deneme de 15 Nisan'da gerçekleştirilmişti. Uzmanlar tüm bu denemelerin başarısızlıkla sonuçlandığını söylüyor.


Kuzey Kore'den Güney'e gözdağı


Kuzey Kore'nin tek partisi 36 yıl aradan sonra kongreye gidiyor


Güney Kore'den Pyongyang'a nükleer yanıtı


Kuzey Kore'den yeni roket denemesi


Güney Kore: “Kuzey Kore bir füze denemesi daha yaptı”


Kuzey Kore kısa menzilli balistik füze denemesi yaptı


Kuzey Kore'den iki balistik füze ile gözdağı


Birleşmiş Milletler bu tür denemelerin 'son derece kaygı verici olduğunu' belirtiyor. Kuzey Kore'nin, Ocak ayındaki nükleer füze denemesinin kınanmasına rağmen yeni bir denemeye hazırlandığı da iddia ediliyor.


Kuzey Kore'nin müttefiklerinden Çin'in BM'deki büyükelçisi Jieyi, Pekin'de bölge ülkelerinin dışişleri bakanlarıyla bir araya geldi. Jieyi, "Kore yarımadasının yakın bir komşusu olarak Çin, bu yarımadada bir savaşın patlak vermesine hiçbir zaman izin vermeyecektir. Böyle bir durum ortaya çıktığında bu, kimse için iyi olmayacaktır" dedi.


'Füzeler Japonya ve Guam'a ulaşabilecek menzilde'


Güney Koreli yetkililer, Perşembe günü erken saatlerde bir orta menzilli füzenin fırlatıldığını, füzenin Wonsan kentinin doğusundaki kıyı bölgesine düştüğünü söyledi. İkinci füzeninse akşam saatlerinde atıldığı, bunun da başarısız olduğu belirtildi.


Bu füzelerin yaklaşık 3000 kilometre menzilli olduğu yani Japonya'ya ya da ABD'nin Guam'daki topraklarına ulaşma kapasitesine sahip olduğu aktarılıyor. Japonya'nın BM'deki büyükelçisi Motohide Yoshikawa, füzelerin 'Japonya'nın ulusal güvenliğine yönelik bir tehdit oluşturduğunu' söyledi. BM sözcüsü Stephane Dujarric ise, bu tür denemelerin 'son derece kaygı verici olduğunu' söyledi ve Pyongyang'ı 'kışkırtıcı eylemlere son vermeye' çağırdı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS