Son Dakika

Blinken: Doğu Avrupa'ya 4 bin asker gönderilecek

A A

11.05.2016 - 21:40 Son Güncelleme:

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Antony Blinken, NATO'nun Doğu sınırlarını güçlendirmek üzere Doğu Avrupa'ya, sürekli rotasyona uğrayan 4 bin asker gönderileceğini söyledi.

Blinken: Doğu Avrupa'ya 4 bin asker gönderilecek

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Blinken gazetecilerle yaptığı telekonferans görüşmesinde, Avrupa ve NATO'nun karşılaştığı zorluklarla ilgili olarak, güneyde IŞİD gibi terör örgütlerinin neden olduğu şiddet içeren aşırılıkla karşı karşıya olunduğunu belirterek, Paris, Brüksel ve Ankara'da sivilleri hedef alan saldırılara değindi.

Bakan Yardımcısı, ABD'nin Doğu Avrupa planları ile ilgili "Planımız, sürekli rotasyona uğrayan, içerisinde yeni silahlı muhariplerin de bulunduğu 4 bin asker bulundurmak. Askerler oldukları bölgede sadece belirli bir süre kalacak daha sonra onların yerini hemen yeni gruplar alacak" ifadelerini kullandı.

Suriye'de bütünlük olmasını istediklerini belirten Blinken, "Kurumların bütünlüğünden, herkese eşit mesafede seküler yönetimden yanayız. Bölünme, ülkedeki mevcut problemleri çözmek yerine daha büyük sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Hedefimiz, Suriye'yi bir arada, bütün olarak tutmak ve ülkede siyasi geçişin sağlanması" dedi. Suriye'de beşinci yılını bitiren iç savaşın, 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana yaşanan en büyük göç dalgasına neden olduğunu hatırlatarak, Avrupa'daki ekonomik, sosyal ve günlük hayatın yapısının değiştiğini, sınır güvenliği, milli güvenlik gibi konuların toplumların üzerinde yük oluşturmaya başladığını dile getirdi.

Toprak bütünlüğü ve sınırların dışarıdan müdahale ile değiştirilemeyeceğini, demokratik toplumlarda ülkenin geleceğinin ancak halk tarafından belirlenmesi gerektiğini kaydeden Blinken, tüm uluslarası toplum üyelerinin temel kurallar çerçevesinde bir arada bulunduğu dile getirdi.

Blinken, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatının (AGİT), Ukrayna'da varılan ateşkese rağmen, geçen ay 30 binden fazla kez ateşkes ihlali yaşandığını açıkladığını aktararak, Minsk anlaşmasına aykırı olarak ağır silahların kullanıldığını ve ateşkes ihlallerinin büyük oranda, ayrılıkçı grupların kontrolü altındaki bölgelerden yapıldığını söyledi.

NATO'nun doğu sınırlarını güçlendirmek üzere Doğu Avrupa'ya 4 bin asker gönderileceği yönünde çıkan haberlerle ilgili soruya ise şu şekilde cevap verdi: "Doğu Avrupa'da yapmayı planladığımız şey, sürekli rotasyona uğrayan, içerisinde yeni silahlı muhariplerin de bulunduğu 4 bin asker bulundurmak.

Askerler oldukları bölgede sadece belirli bir süre kalacak daha sonra onların yerini hemen yeni guruplar alacak." Blinken, Suriye'de muhtemel bir Kürt devleti kurulması halinde ABD'nin tavrının ne şekilde olacağı sorusuna da, ülkesinin bu konudaki yaklaşımının başından beri değişmediği ve değişmeyeceğini belirterek şöyle cevap verdi: "Suriye'yi bir arada tutacak birleşik Suriye'den yanayız. Kurumların bütünlüğünden, herkese eşit mesafede seküler yönetimden yanayız. Bölünme ülkedeki mevcut problemleri çözmek yerine daha büyük sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Hedefimiz Suriye'yi bir arada, bütün olarak tutmak ve ülkede siyasi geçişin sağlanması." Suriye sınırından Kilis'e yapılan saldırılarla ilgili soruya Blinken şu yanıtı verdi: "Suriye'den Türkiye'ye IŞİD'in yaptığı saldırılardan oldukça kaygılıyız. Bu konuda Türk makamları ile yakın temas ve koordinasyon halindeyiz. Dün Türk mevkidaşım Feridun Sinirlioğlu ile telefon görüşmesi gerçekleştirdim.

Ayrıca iki ülke askeri makamları da temas halinde. IŞİD'in Ankara, İstanbul ve diğer şehirlerde gerçekleştirdiği saldırıları son derece ciddiye alıyor ve müttefikimiz Türkiye ile yakın temas ve koordinasyona devam ediyoruz."