BM: "Avrupa sığınmacıları kabul etmezse IŞİD'e yardım etmiş olur"

BM: "Avrupa sığınmacıları kabul etmezse IŞİD'e yardım etmiş olur"

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, Avrupa'nın Suriyeli sığınmacılara ve Müslümanlara kapılarını açmamasının IŞİD propagandasına yardım edeceğini söyledi.

Guterres, Brüksel'deki Avrupa Parlamentosu'nda sığınmacılar konusunda yaptığı konuşmada, tarihte Avrupa'nın yaklaşık 200 bin Macar'a kapılarını açtığını anımsatarak, "Ne yazık ki, bugün AB var ama Avrupa birlik değil" dedi. Bu karmaşık durumda her ülkenin kendine göre kararlar aldığına dikkati çeken Guterres, "Bu çok çirkin bir Avrupa resmi veriyor. Çok insan için acıya yolaçıyor. Suriyeliler, bilinmezlik ve korku içerisinde. Avrupa'nın Suriyelisığınmacıları ve Müslümanları kabul etmemesi DAEŞ propagandasına yardım eder" diye konuştu.


"Umutlarını kaybettiler"


Doğu Akdeniz'de her gün yaklaşık 4 bin sığınmacının Yunan adalarına ulaştığına işaret eden Guterres, bunların yüzde 83'ünün Suriyeliler olduğunu bu durumun çözülmesi gerektiğini vurguladı. Guterres, sığınmacı sayısındaki artışın nedeniyle ilgili, "Yaklaşık 5 yıldır komşu ülkelerde Suriyeli sığınmacılar var. Bunlar Suriye'de çözüm için umutlarını kaybetti" değerlendirmesinde bulundu. Sığınmacı sayısının, Ürdün, Lübnan ve Türkiye gibi ülkelerde ekonomik etkileri olduğuna dikkati çeken Guterres, "Bu sığınmacılar çalışamıyor, hayatlarını düzenleyemiyor. Buralarda yaşam koşulları kötüye gidiyor" dedi.


"Yardımlar düştü"


Guterres, sığınmacılar için sağlanan uluslararası yardım miktarının 2015 yılında düştüğüne değinerek, "Bu, insanlara terk edilme hissi verdi. Yaşam koşulları yeterli değil. Uluslararası toplumun unuttuğu izlenimi oldu. Avrupa tek kurtuluş olarak görüldü" diye konuştu. Suriye'ye komşu ülkelere sığınmacılar için büyük ekonomik ve yapısal destek verilmesi gerektiğini dile getiren Guterres, "Bence, AB'deki Suriyelileri komşu ülkelere geri göndermek siyasi, ekonomik ve insani olarak anlaşılamaz" ifadelerini kullandı. Guterres, çok fakir ülkelerin sığınmacılara kapılarını açtığını ve "olmayanı" paylaştığına dikkati çekerek, "Bazı fakir ülkeler, bir sonraki sezon için ekimlik tohumlarını sığınmacılarla paylaşıyor" dedi. Avrupa'da sığınmacı kriziyle ilgili Guterres, "Bir şeyin yönetilebilir olması için yönetilmesi gerekli. Avrupa, doğru şeyi yapmazsa ağır bedel öder" uyarısında bulundu.


AB Komisyonu'nun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Komisyon Üyesi Dimitris Avramopulos da tüm dünyanın Avrupa'yı izlediğini ve cesur kararlar alınmasını beklediğini söyledi. Sığınmacı konusununda dün yapılan Konsey toplantısında somut bir karar alınamamasından üzüntü duyduğunu ifade eden Avramopulos, üye ülkelerden daha fazla destek beklediklerini belirtti. Avramopulos, Komisyon'un sığınmacılar konusunda kararlı olduğunu hatırlatarak, "Bazı AB ülkeleri Avrupalı gibi düşünmüyor. Biz, Avrupa değerlerini korumakta kararlıyız" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS