BM: Küresel bağışıklık için 11 milyar doza ihtiyaç var

BM: Küresel bağışıklık için 11 milyar doza ihtiyaç var

BM: Küresel bağışıklık için 11 milyar doza ihtiyaç var

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, dünya nüfusunun yüzde 70'ini yeni tip koronavirüse karşı aşılamak için 11 milyar doza ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Guterres, Uluslararası COVID-19 Aşı İşbirliği Forumu'nda yaptığı konuşmada, mevcut aşılara direnebilecek ve ulusal aşılama çabalarını baltalayacak başka varyantların ortaya çıkmasını önlemek için aşıların her yere ve herkese mümkün olan en kısa sürede ulaşması gerektiğini bildirdi.

Euronews Türkçe'de yer alan habere göre "Dünya nüfusunun yüzde 70'ini aşılamak için 11 milyar doza ihtiyaç var." diyen Guterres, bunun salgının kritik evresini bitirmek için önemli bir eşik olduğunu ifade etti.

 Guterres, aşının eşit dağıtımı için üretimin iki katına çıkarılması gerektiğine dikkati çekerek, bunun koordinasyon ve uygulaması için de G20 seviyesinde acil görev gücüne ihtiyaç olduğunu vurguladı.

DSÖ, gelişmemiş ülkelere aşı göndermek için 3. doz aşıların ertelenmesini istedi; ABD kabul etmedi
Moderna üçüncü doz güçlendirici Covid-19 aşısının yapılmasını öneriyor
Çarşamba günü, DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, dünyadaki aşı adaletsizliğinin giderilebilmesi ve düşük gelirli ülkelere aşı sağlanabilmesi için destekleyici 3. doz aşıların ertelenmesi çağrısında bulunmuştu.

Beyaz Saray ise,DSÖ'nün çağrısına ilişkin, bunun "yanlış bir seçim" olduğunu düşündüklerini, ABD'nin hem aşı paylaşımını hem de gerekli görülürse 3. doz aşıları yapabileceğini söylemişti.