BM: "Milyonlarca Yemenli evlerini terk etti"

BM: "Milyonlarca Yemenli evlerini terk etti"

BM: "Milyonlarca Yemenli evlerini terk etti"

Yemen'de iç göç arttı. Birleşmiş Milletler'in (BM) yaptığı son açıklamada Yemen içinde güvenli yerlere göç edenlerin sayısının 2,5 milyona ulaştığı bildirildi. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri Mart ayından bu yana hava operasyonları düzenliyor. Yemen'de Husiler ile meşru hükümete bağlı Halk Direniş Güçleri arasında devam eden çatışmalardan ve koalisyon güçlerinin bombardımanından kaçan halk güvenli bölgelere göç etmek zorunda kaldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dünyadan "rahatsız edici" tatlar

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nden yapılan açıklamada yaklaşık 2,5 milyon Yemenlinin evlerini terk etmek zorunda kaldığı ifade edildi. Açıklamada, Mart ayından bu yana göç edenlerin sayısının yaklaşık yüzde 9 arttığı belirtildi. Yemen'de devam eden çatışmaların ve hava operasyonlarının zaten tehlikeli insani durumu daha da kötüleştirdiği ifade edildi. Hasar görmüş altyapıların, akaryakıt, gıda, ilaç ve su gibi tükenmiş kaynakların insanları göçe zorladığı kaydedildi.

Ayrıca yurt dışına göç eden Yemenli sayısının ise 1 milyonu geçtiği belirtiliyor. Nüfusunun yaklaşık yüzde 15'nin göç ettiği Yemen'de çatışmaların arasında kalan yaklaşık yarım milyon Yemenlinin ise acil gıda ve sağlık yardımına ihtiyacı olduğu bildiriliyor.

Yemen'de koalisyon güçlerinin öncülüğünü yaptığı Suudi Arabistan, 26 Mart'ta başlatılan 'Kararlılık Fırtınası' operasyonunun 21 Nisan'da sona erdiğini açıklamış ve Yemen halkı için artık "Umuda Dönüş" operasyonunun başladığını duyurmuştu. İlk defa Nisan ayında ilan edilen 5 günlük ateşkesin 17 Mayıs'ta sona ermesinin ardından ise hava operasyonları tekrar başlamıştı.

Brunei Sultanı Noel’i yasakladı

Son olarak İsviçre'nin Biel şehrinde 5 gün süren müzakerelerde bir araya gelen taraflar, 15 Ocak'ta ilan ettiği 7 günlük ateşkesi bir hafta daha uzatma kararı almıştı. Kalıcı bir anlaşma sağlayamayan tarafların 14 Ocak'ta Etiyopya'da tekrar görüşecekleri ifade edilmişti.

Yemen'de yaklaşık bir yıldır devam eden iç savaşta 6 binden fazla insan öldü, 10 binden fazlası da yaralandı.