BM'den flaş Rusya açıklaması

BM'den flaş Rusya açıklaması

Birleşmiş Milletler, kasıtlı olduğunun ispatlanması halinde Suriye'de dün hastane ve okullara yönelik Rusya tarafından gerçekleştirilen saldırıların "savaş suçu" sayılabileceği açıkladı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Rupert Colville, BM Cenevre Ofisi'ndeki basın toplantısında, saldırıları Rusya'nın ya da Suriye rejiminin düzenlediğinin ispatlanması halinde bu ülkelerin savaş suçu işlemeyle uçlanabileceğini belirtti.

Sözcü Colville, "Suriye'de dün hastane ve okullara yönelik saldırılar, kasıtlı olarak yapıldığı ispatlanırsa 'savaş suçu' sayılabilir" dedi. Colville, "Suriye'de hastane ve okulların hedef alınma düzeyi, bunun bir 'taktik savaşı' larak kullanıldığını gösteriyor" ifadesini kullandı.

Sınır tanımayan Doktorlar Örgütü, destek verdiği Suriye'nin İdlib ehrinde Ma'arat Al Numan'daki hastaneye dün düzenlenen saldırıda aralarında ağlık çalışanlarının da bulunduğu en az 7 kişinin hayatını kaybettiğini, bir üredir haber alınamayan 8 kişinin ise öldüğünden endişe edildiğini uyurmuştu.Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Suriye'de biri anne-çocuk hastanesi olmak üzere dün 5 hastane ile 2 okula saldırı üzenlendiğini bildirmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS