BM'den Türkiye'ye "sınırı aç" çağrısı

BM'den Türkiye'ye "sınırı aç" çağrısı

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye'ye Halep'ten kaçan mültecilere uluslararası yükümlülükler kapsamında sınırı açma çağrısı yaptı.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinden Türkiye'ye çağrı geldi. BM, Türkiyeye Halep'ten kaçan mültecilere uluslararaası yükümlülükleri kapsamında sınırı açması çağrısında bulundu.


ABD'den Türkiye'ye 'sınırı aç' çağrısı


Birleşmiş Milletler de Halep kuşatmasıyla ilgili acil koduyla bir mesaj yayınladı. Şehrin rejim tarafından tamamen kuşatılması durumunda yüz binlerce kişinin gıda desteğine ulaşımının kesileceğini bildirdi. Halep'ten başlayan yeni göç dalgası nedeniyle Azez şehrinde de gıda dağıtımına başladığını açıkladı.


Suriye ordusu Türkiye sınırına ilerliyor


BM İnsani Yardım Koordinasyon Dairesi, rejim ve mütteefiklerinin Halep'in doğusundaki son uçuş hattını kapatması durumunda 300 bin kişinin insani yardıma ulaşımını keseceğini söyledi.


Yerel yetkililer de rejimin ilerlemesi devam ederse, 100-150 bin kişinin Afrin ve Halep'in batısına kaçacağını söylüyor.


Yeni göç dalgası nedeniyle Azezde gıda dağıtımına başladığını açıklayan BM Dünya Gıda Programı da, "Halep'in kuzeyi ile doğusundaki bölgeye girişin ve yardım hatlarının tamamen kesildiğini" açıkladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS