BMGK'dan Kuzey Kore'ye kınama

BMGK'dan Kuzey Kore'ye kınama

BM Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore'nin 10 ve 18 Mart'ta balistik füze fırlatmasını kınadı.Konsey, ABD'nin talebi üzerine konuyu kapalı oturumda görüştü.

Toplantının ardından yayımlanan basın bildirisinde, Kuzey Kore'nin 10 ve 18 Mart'ta gerçekleştirdiği eylemlerden derin endişe duyulduğu belirtilerek, füze fırlatılması kınandı.


Bu füze denemelerinin "kabul edilemez" olduğu ve 1718, 1874, 2087, 2094 ile 2 Mart'ta kabul edilen 2270 sayılı kararların açık bir ihlali olduğu kaydedilerek, Kuzey Kore'nin eylemlerinin bölgesel ve uluslararası güvenliğe tehdit oluşturduğu vurgulandı.


2270 sayılı kararın oy birliğiyle kabul edildiği hatırlatılan bildiride, Kuzey Kore'nin bu karara uygun davranmasını sağlama konusunda Konsey üyelerinin kararlı olduğu ifade edildi.


BMGK'da 2 Mart'ta kabul edilen 2270 sayılı kararda Kuzey Kore'ye giden ve bu ülkeden çıkan tüm kargolara şüpheli madde taşıyormuş muamelesi yapılarak, tüm BM üyesi ülkelere bu kargoları inceleme zorunluluğu getirilmişti.


Kuzey Kore'ye hafif silahlarla konvansiyonel silah satışına sınırlama getirilen kararda, bu ülkeden kömür ve demir alınması yasaklanırken, altın, titanyum ve benzeri yeraltı kaynaklarının alınması da sınırlandırılmıştı. BM Genel Sekreteri sözcüsü Stephane Dujarric de konuya ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, Kuzey Kore'nin balistik füze fırlatmasının "çok rahatsız edici" olduğunu kaydederek, "BM olarak Kuzey Kore'ye Güvenlik Konseyi kararlarına uyma ve gerginliği artırıcı adımlardan kaçınma çağrısı yapıyoruz" dedi.


ABD ve Güney Kore’nin Ortak Kuvvetler Komutanlığı (JCS), Kuzey Kore'nin Pyongan eyaletine bağlı Sukchon kentinden iki balistik füzefırlatıldığını, ilk orta menzilli Rodong füzesinin 800 kilometre mesafe katettikten sonra Japon Denizi'ne düştüğünü, ilkinden 22 dakika sonra fırlatılan ikinci füzenin 17 kilometre irtifaya ulaştıktan sonra radardan kaybolduğunu bildirmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS