Bostvana’daki gizemli fil ölümlerinin nedeni belli oldu

Güney Afrika ülkesi Botsvana'nın kuzeyindeki Okavango Delta bölgesinde son 3 ayda 154 filin ölmüştü. Uluslararası toplumu ayağa kaldıran ölümlerinin nedeni belli oldu.Ulusal basında çıkan haberlerde, Okavango Delta bölgesinde Nisan - Temmuz arası 154 filin telef olduğu belirtilmişti. Eylül ayında ise bu sayı 330'a yükselmişti.

Söz konusu ölümler üzerine olayla ilgili soruşturma başlatılmıştı.

NTV'de yer alan habere göre, Bostvana Yaban Hayatı ve Milli Parklar Dairesi müdür yardımcısı Cyril Taolo, yapılan testler sonucunda fillerin toplu ölüm nedenin siyonabakteriler olduğunu açıkladı.

Siyanobakteriler, ya da mavi-yeşil algler, enerjilerini fotosentez yolu ile elde ediyor ve su birikintileri, akvaryum, deniz ve okyanusta çoğalıyorlar. Araştımacılar, Botsvana'daki Okavango deltasındaki fillerin yüzde 70'inin, çoğu mavi-yeşil alg çiçeklerini içeren su çukurlarının yakınında öldüğünü tahmin ediyor. Yosunlardan kaynaklanan toksinler başlangıçta potansiyel bir neden olarak reddedildi çünkü filler bir at hariç ölen tek türdü.

Ancak uzmanlar, fillerin su içinde yüzmek ve eğlenmek için çok fazla zaman harcadıkları için yosun çiçeği toksinlerine karşı daha savunmasız olabileceğini düşünüyor. Büyük cüsseleri nedeniyle fillerin günde yüzlerce litre su içebildiğini belirten uzmanlar, bu durum nedeniyle onların potansiyel olarak diğer türlere göre daha fazla toksine maruz kalmış olabileceğini belirtti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS