Brandenburg Kapısı'na Türk bayrağına sarılı 251 tabut konuldu

Video: Brandenburg Kapısı'na Türk bayrağına sarılı 251 tabut konuldu

Almanya’nın başkenti Berlin’de Brandenburg Kapısı’na 15 Temmuz’daki hain darbe girişiminde şehit olanlar için Türk bayrağına sarılı tabutlar konuldu.

Hacivat Sanat ve Kültür Derneği tarafından gerçekleştirilen etkinlikte, şehitlerin isimlerinin bulunduğu Türk bayrağına sarılı 251 tabut, Berlin'in tarihi Brandenburg Kapısı ve ABD'nin Berlin Büyükelçiliği önüne konuldu.


Burada konuşma yapan Hacivat Derneği Başkanı Bilgili Üretmen, Türkiye'nin milli birlik ve beraberliğini hedef alan hain darbe girişimine karşı Türk halkının kahramanca verdiği mücadelenin üçüncü yılında Berlin'de farklı bir anma programı düzenlendiklerini söyledi.


 Üretmen, Almanya'daki Türklerin milli iradeye nasıl sahip çıktığını bir kez daha tüm dünyaya gösterdiklerini ve kahramanca şehitlik mertebesine ulaşanları unutmadıkları dile getirdi.


ABD Büyükelçiliği ile Brandenburg Kapısı önünde düzenlenen etkinlikle, hem ABD hem de Almanya'ya mesaj verdiklerinin altını çizen Üretmen, ''Almanya'ya verdiğimiz mesaj 'bu darbecileri bu hainleri burada barındırmayın, Türkiye’ye iade edin'. Bizim ödediğimiz vergilerle bu hainler burada korunuyorlar. ABD'ye verdiğimiz mesajda ise şehitlerin kanının ABD'nin de eline bulaştığıdır. Bizler Almanya'da yaşasak da yapılan hain saldırıyı unutmadık, unutmayacağız. Tüm şehitlerimizi burada saygıyla şükranla anacağız." diye konuştu.


 15 Temmuz şehitleri Bağdat'ta dualarla anıldı


15 Temmuz şehitleri için Bağdat'taki İmam-ı Azam Külliyesi'nde akşam namazını müteakip okutulan hatim duasına Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız ve büyükelçilik personeliyle Iraklı vatandaşlar katıldı.Duanın ardından Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından 15 Temmuz şehitlerinin ruhuna hayır yemeği dağıtıldı.


İmam-ı Azam Külliyesi'nde ayrıca 15 Temmuz gününe özel fotoğraf sergisi de açıldı.


Nijerya'da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü


Türkiye'nin Abuja Büyükelçiliğinde düzenlenen programda 15 Temmuz şehitleri anısına saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu ve dua edildi. Ziyaretçiler, program kapsamında açılan fotoğraf sergisini ziyaret etti.


Türkiye'nin Abuja Büyükelçisi Melih Ulueren, tören sonrası AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadelesini sürdürmeye devam ettiğini söyledi.


FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki hain darbe girişimini unutmamak için her yıl anma törenleri düzenlemeye devam edeceklerini belirten Ulueren, "Şüphesiz artık FETÖ giderek zayıflayarak bu dünya üzerinden yok olacak." dedi.


Törene katılan Nijeryalı Abdallah Ahmed de Türkiye gibi güçlü ve istikrarlı ülkenin hainler tarafından darbe girişimine maruz kalmasının çok üzücü olduğunu kaydetti.


Darbe gecesinde Türklerin yaşadığı acıları bir Nijeryalı olarak anladığına işaret eden Ahmed, "Nijerya'da güvenlik sıkıntıları nedeniyle insanlar ölüyor. Bu nedenle o gece yaşanan acıları çok iyi anlıyorum. Türkiye'de bir daha öyle kötü bir olay yaşanmaması için dua ediyoruz." ifadelerini kullandı.


Türk vatandaşlarından Mehmet Emin Keskin de görüntüleri izledikten sonra durumun ne kadar vahim olduğunu, o gece insanların ne kadar zor durumda kaldıklarını gördüklerini belirterek, "İnşallah bu gibi sıkıntıların ülkemizde tekrar yaşanmamasını temenni ediyoruz." dedi.


Bosna Hersek'te 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü


Saraybosna'daki tarihi Vjecnica Kütüphanesi'nde Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçiliği himayesinde Eğitim Müşavirliğince düzenlenen programa, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi Sefik Dzaferovic ve Saraybosna Belediye Başkanı Abdulah Skaka da katıldı.


Dzaferovic, burada yaptığı konuşmada, Türk halkının hain darbe girişimini önleyerek özgürlüklerini koruduğunu belirterek, "Darbeye kalkışmak, hain bir terör eylemidir." dedi.


Türk halkının egemenliğini teyit ederek büyüklüğünü gösterdiğini vurgulayan Dzaferovic, "O gece darbe girişimi başarılı olsaydı, bugün Türkiye'de demokrasi kalmazdı." diye konuştu.


Dzaferovic, Türk halkının kölelik yerine özgürlüğü, ihanet yerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a olan güvenlerini teyit ettiklerini vurgulayarak "Kendine saygısı olan halk, liderlerine de saygı gösterir." ifadelerini kullandı.Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç da Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016 gecesi hain bir darbe girişiminde bulunarak demokrasiyi hedef aldığını belirtti ve "O gece ilk destek mesajı Bosna Hersek'ten geldi. Bunu asla unutmayacağız." dedi.


Programda 15 Temmuz şehitleri için Kur'an-ı Kerim okundu ve Saraybosna Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencilerince oratoryo sahnelendi.


Programın sonunda ise tarihi kütüphane binasına Türk bayrağı yansıtılırken, programa katılanlar 15 Temmuz gecesinin unutulmaması için sembolik olarak demokrasi nöbeti tuttu.


Mostar Köprüsü'nde de Türk bayrağı


Bu arada, Bosna Hersek'in güneyindeki Mostar şehrinde de Mostar Yunus Emre Enstitüsü tarafından anma programı düzenlendi.


Türkiye'nin Mostar Başkonsolosluğu himayesinde düzenlenen programda konuşan Mostar Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Yunus Dilber, Türk halkının gösterdiği demokrasi mücadelesini tüm dünyaya göstermek istediklerini belirtti. 


Bosna Hersek'in en önemli sembollerinden biri olan tarihi Mostar Köprüsü de 15 Temmuz şehitleri anısına kırmızı-beyaz renklerle ışıklandırıldı.


 "Almanya FETÖ mensupları için güvenli bir liman haline geldi"


Almanya'nın Köln kentinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla program düzenlendi. Türkiye'nin Köln Başkonsolosluğu ile Türk sivil toplum örgütlerinin ortaklaşa yaptığı programda, Anadolu Ajansı muhabirlerinin FETÖ'nün darbe girişimi sırasında ve sonrasında çektiği fotoğraflardan oluşan sergiye yer verildi.
Başkonsolosluk yerleşkesinde yapılan ve şehitler için saygı duruşuyla başlayan programda, İstiklal Marşı okundu, Kur'an-ı Kerim tilaveti yapıldı.


"Kabul edilemez"


Türkiye'nin Köln Başkonsolosu Ceyhun Erciyes, etkinlik öncesi düzenlediği basın toplantısında, Almanya'nın suçlu ve kaçak FETÖ mensupları için güvenli bir liman haline gelmesinin kabul edilemeyeceğini söyledi.


Erciyes, FETÖ'nün yurt dışı örgütlenmesiyle mücadelenin Türkiye'nin dış politikasının ve Almanya ile ilişkilerinin öncelikli gündem maddelerinden biri olduğunu ifade etti.


FETÖ ile mücadelede yurt içinde sağlanan başarılar sonucunda Türkiye'deki ana omurgasını kaybeden örgütün yurt dışı yapılanmasıyla ayakta durmaya çalıştığını belirten Erciyes, "Bir terör ve suç örgütü olan FETÖ ile bu mücadelemizde Almanya'nın yanımızda durmasını bekliyor ve bunu talep ediyoruz." dedi.


"Müttefiklikle bağdaşmamaktadır"


FETÖ'nün Almanya'da eğitim, kültür, bilim, diyalog kisvesi altında faaliyet gösterdiğine işaret eden Erciyes, FETÖ yapılarının Anayasayı Koruma Teşkilatları tarafından takip altında tutulması ve bunlara karşı önlemler alınmasının Almanya'nın çıkarına olacağını bildirdi.
Başkonsolos Erciyes, "Tüm girişimlerimize ve çağrılarımıza rağmen Almanya'nın suçlu ve kaçak FETÖ mensupları için güvenli bir liman haline gelmesi, Almanya’nın bu kişilere kolaylık göstermesi ve koruması hiçbir şekilde dostluk ve müttefiklikle bağdaşmamaktadır. Alman dostlarımızın gerçekleri görerek tutumlarını bir an önce değiştirimlerini diliyor ve bekliyoruz." dedi.


Berlin'de panel


AK Parti'nin Berlin Temsilciliği de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla "öncesi ve sonrasıyla 15 Temmuz” konulu panel düzenledi.
AK Parti Berlin Temsilcisi Meryem Göka'nın moderatörlüğünü yaptığı panelde, SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Nebi Miş, 15 Temmuz gazilerinden Ankara Emniyet Müdürlüğü personeli Mehmet Anıl Acar ve üniversite öğrencisi Mustafa Karateke konuştu.


Nebi Miş, 2007 yılındaki e-muhtıraya kadar Türkiye'de darbelerin başarılı olduğunu, geçmişte bir kısım siyasiler ve gazetecilerin darbeleri desteklediğini ifade etti.


Acar da psikolojik olarak böyle bir olaya hiç kimsenin hazır olamayacağını belirterek, “Emniyet Müdürlüğüne ateş etmeye başladılar. Silahlar o kadar güçlüydüki mermiler binaya geldiği zaman bina bile sallanıyordu. Bunun şokundan kurtulmak çok zordu. Onların ateşiyle birlikte elimizdeki silahlarla karşılık verdik.” dedi.
Üniversite öğrencisi Mustafa Karateke ise darbe girişiminin Almanya'daki yansımalarına ilişkin paylaşımlarda bulundu.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS