Bu ülkelerde vatandaşlık parayla: İşte şartları ve ücretleri

Birçok ülkede vatandaşlık şartları birbirinden farklılık gösteriyor. Yatırım, oturum, evlilik gibi sebeplerin de etken olduğu vatandaşlık kısmında kimi ülke 16 bin dolara kadar vatandaşlık ücretini düşürmüş durumda. Tabii lüks tüketim gibi şartlar sayılmazsa...CS Global Partners ve America EB-5 Visa'dan derlenen bilgilere göre işte yatırım yaparak vatandaşlık sahibi olabileceğiniz ülkeler ve şartları...
ABD
Şu anki zorunlu yatırım miktarı 500 bin dolar. İdari masraf bedeli 50 bin dolar, göçmenlik avukat ücreti 25 ila 40 bin dolar ve devlet harç bedeli 7 bin dolar olarak belirlenmiş durumda.
Başka bir deyişle, yaklaşık 585 bin dolarlık likit fonlara ihtiyaç var. Bunun 500 bin dolarlık kısmı yatırım ve geri kalanı masraf oluyor.
Tek bir başvuru ile, tüm aile, yani baba, anne ve 21 yaşından küçük tüm evlenmemiş çocuklar green kart sahibi oluyor. İki noktaya önem veriliyor. Birincisi istihdam yaratılması, ikincisi ise paranın geri ödeme riskinin en düşük seviyede olması.
İstihdam sağlanma olasılığı çok önemli zira green kartın şartlarının kaldırılması için gereken en önemli etken bir bu ve bir de yatırıma giren paranın kaynağının ispatı.
Birleşik Krallık
İngiltere’de faaliyet gösteren İngiliz şirketlerine veya İngiltere hazine bonosuna, en az 2 milyon ile 10 milyon sterlin arasında yatırım gerçekleştirmek gerekiyor.
7
Bu ülkelerde vatandaşlık parayla: İşte şartları ve ücretleri ©Reuters
- 2 milyon Sterlin tutarındaki yatırım en az 5 yıl süreyle​

- 5 milyon sterlin tutarındaki yatırım en az 3 yıl süreyle

- 10 milyon sterlin tutarındaki yatırım en az 2 yıl süreyle.
New Life Investment verilerine göre yatırım miktarına göre yapılan yatırımın ne kadar süreyle tutulması gerektiği aşağıda verildiği gibi. Yatırımcı bu sürelerden önce yatırımı bozması durumunda vize hakkı sona erer.
- Ana yatırımcı en az 18 yaşında olmalıdır.

- Sürekli oturum almak için 3 ile 5 yıl arasında ülkede ikamet etmek.

- İngiltere’de kayıtlı bir banka hesabına sahip olmalıdır.
Malta
Ada ülkesinde vatandaşlık alabilmek için 789 bin dolar değerinde Ulusal Kalkınma Fonu’na bağış yapmak ve ülkede 410 bin dolarlık mal varlığına sahip olmak yeterli.
Avustralya
Ülkede 1 milyon dolarlık yatırım yapma ve yaklaşık 2 milyon dolar değerinde mal varlığına sahip olma koşuluyla pasaport alınabiliyor.
Kanada
612 bin dolar... Kanada hükümeti 2014’de para karşılığında ülkeye göç etme prosedürüne son verdi. Fakat bir girişimci ‘start-up’ tarzı yatırım yaptığında Kanada'dan vatandaşlık alabiliyor.
Tayland
16 bin dolar... Turizmin merkezlerinden olan Asya ülkesinde ‘elit oturumu’ olarak da bilinen, yılda 3 bin ile 4 bin dolarlık lüks tüketimde bulunarak ya da mal varlığına sahip olarak 20 yılın sonunda vatandaşlık alınabiliyor.
Bulgaristan
Bulgaristan’da 594 bin dolar ödeyerek bir yıllık oturum izni almak mümkün. Bu şekilde üç yıl arka arkaya alınan oturum izninden sonra ‘hızlı prosedürle’ vatandaşlık alınabiliyor.
İspanya
585 bin dolarlık mal varlığı ve ülkede 10 yıl ikamet etme karşılığında vatandaş olabiliyor.
Yunanistan
292 bin dolarlık mal varlığı veya 409 bin ila 585 bin dolar değerinde ticari mal varlığı gerekmektedir.
Portekiz - 407 bin dolar

Montenegro - 407 bin dolar
Güney Kıbrıs -1,74 milyon dolar
Moldova -170 bin dolar
Dominik Cumhuriyeti - 100 bin dolar
Litvanya -75 bin dolar
Ayrıca, Karayipler, Antigua ve Barbuda, Grenada, St Lucia gibi ülkelerde 100 bin dolarlık bağışla vatandaş olunabiliyor.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS