hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bulgar aktivistler, Türkiye sınırını çitlerle kapatıyor

  Bulgar aktivistler, Türkiye sınırını çitlerle kapatıyor
  expand

  Bulgaristan'da yaklaşık 400 aktivist, Türkiye sınırını çitlerle kapatıyor. Sofya yönetimi, yaşanan gelişme karşısında şimdilik sessiz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bulgaristan'da pazar günü 240 sandalyeli meclis için yapılacak seçime çok kısa bir süre kalırken, Vasiliy Levskiy Hareketi ve Bulgar ulusal milis hareketi 'Şipka' aktivistleri, Türkiye'deki binlerce çifte vatandaşın oy kullanmasını engellemek için sınırı çitlerle kapattı. 

  Rus vekil Kiev'de öldürüldü

  İki grubun sözcülüğünü yapan Nikolay İvanov, Sputnik'e verdiği demeçte, "Sınırda tansiyonun yükselmesi, Türkiye'nin provokasyonlarından kaçınılması ve sığınmacıların yasadışı yollardan ülkeye girişinin engellenmesi için aktivistlerimiz, sınıra 4 metre yüksekliğinde çit inşa etmeye başladı. Malko Tarnovo bölgesinde 11 kilometrelik bir hat çitle kapatıldı, çalışmalar devam ediyor" dedi.

  Sofya yönetimi müdahalede bulunmuyor

  Yaklaşık 400 aktivistin katıldığı ve tamamen söz konusu hareketlerin bütçesinden karşılandığı belirtilen çit inşa sürecine Sofya yönetimi herhangi bir müdahalede bulunmuyor.

  Türklerin pazar günü yapılacak genel seçimlerde oy vermesini protesto etmek amacıyla Bulgar milliyetçisi bir grup Bulgaristan'ın Kapitan Andreevo, Lesovo ve Malko Tarnovo sınır kapılarına giden yolları keserek eylem yapmıştı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow