Burkina Faso'da askeri darbe

Burkina Faso'da askeri darbe

Batı Afrika ülkesi Burkina Faso'da Cumhurbaşkanı Michel Kafando ve Başbakan Isaac Zida ile iki bakanı gözaltına alan Cumhurbaşkanlığı Muhafızları, ülkedeki siyasi kurumları dağıttığını açıkladı. Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, askeri darbeyi kınadı.

AFP'nin haberine göre; Yarbay Mamadou Bamba, ulusal televizyon kanalında yaptığı açıklamada, "Yeni 'Milli Demokrasi Konseyi'nin geçiş rejimine son verdiğini ve geçici cumhurbaşkanının tüm yetkilerinin alındığını" duyurdu.


Bamba, "Ulusal Geçiş Konseyi dağıtıldı. Bir hükümet kurmak, kapsayıcı ve barışçıl seçimlere öncülük etmek için geniş kapsamlı görüşmeler sürdürülüyor" dedi."Açıkça bir darbe"


Fransız radyosu RFI'a konuşan geçici Meclis Başkanı Cheriff Sy, yaşananları "açıkça bir darbe" olarak nitelendirerek halkı tepki göstermeye çağırdı.


Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler, geçici cumhurbaşkanı ve başbakanın tutuklanmasını kınadı.


Çarşamba günü ülkenin eski lideri Blaise Compaore'ye bağlı Cumhurbaşkanlığı Alayı üyeleri, kabine toplantısını basıp Cumhurbaşkanı Michel Kafando ve Başbakan Isaac Zida ile iki bakanı gözaltına almıştı.Fransa Cumhurbaşkanı'ndan kınama


François Hollande, Burkina Faso'da düzenlenen askeri darbeyi kınadı. Hollande, basına yaptığı kısa açıklamada, "askeri yönetim tarafından gözaltına alınan geçici devlet başkanı ve başbakanla bazı kabine üyelerinin derhal serbest bırakılmasını" istedi. Geçici yönetimin tekrar görev başına getirilmesi çağrısında bulunan Hollande, daha önce öngörülen seçim sürecinin gecikmeye uğratılmadan hayata geçirilmesini istedi.


Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada da, Burkina Faso'daki gelişmelerden "büyük edişe duyulduğu" belirtilerek, her türlü şiddet kullanımının kınandığı bildirildi. Açıklamada, Burkina Faso'daki Fransız vatandaşlarına, gerekmedikçe evlerinden çıkmamaları çağrısı yapıldı. Burkina Faso'da yaklaşık 3 bin 500 Fransız vatandaşı yaşıyor.


Burkina Faso'da dün öğle saatlerinde Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı, başkent Ouagadougou'da düzenlenen kabine toplantısını basarak geçici Devlet Başkanı Michel Kafando, Başbakan Yakub İshak Zida ve bakanların Kosyam Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan çıkışına izin vermemişti. Darbe olmadan önce ülkede 11 Ekim'de geçiş sürecinin tamamlanmasını sağlayacak devlet başkanı seçimi ve genel seçimlerin düzenlenmesi planlanıyordu.


Darbeci general konuştu


Burkina Faso'da darbeyle hükümeti indiren General Gilbert Diendere Fransa 24 televizyonuna konuştu. Darbenin eski cumhurbaşkanı Compoare ile ilgili olmadığını açıklayan Diendere, yeni seçimlerin ne zaman gerçekleştirileceğini şu anda bilmediğini ve konuyla ilgili siyasi partilerle bir araya geleceğini duyurdu. Ülkede seçimlerin 11 Ekim tarihinde yapılması planlanıyordu.


General Diendere gözaltına alınan cumhurbaşkanı ve başbakanı ise serbest bırakacağını açıkladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS