Burkiniye bir destek de İsrail'den: 'Musevi kadınlar da giyiyor'

Burkiniye bir destek de İsrail'den: 'Musevi kadınlar da giyiyor'

Fransa’da ve Avrupa’nın muhtelif ülkelerinde uygulamaya konulmasıyla büyük tartışmalar yaratan burkini yasağına karşı bir tepki de İsrail’den geldi. İsrail’de yaşayan Musevi kadınlar Avrupalı siyasilere gönderdikleri mektuplarda ülkelerinde de Musevi kadınların inançlarının gereği olarak denize burkini ile girdiklerini belirterek Müslüman kadınlara destek çıktı.


Fransa’da Cannes Belediyesi kısa bir süre önce kadınların denize burkini ile girmesini yasaklamış ve bunu Fransa’daki diğer belediyelerin aynı yönde aldığı kararlar izlemişti.


2017 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yeniden adaylığını koyan Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’de önceki gün konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede “burkini yasaklanmalı, gerekirse anayasayı değiştirip burkini başta olmakla kamu binalarında, okul ve üniversitelerde başörtü yasağı getirilmeli” dedi.Tüm Avrupa'ya sıçradı


Fransa sahil, plaj ve havuzlarda burkini tartışması yaşanırken, tartışma diğer Avrupa ülkelerine taşındı. Almanya ve İsviçre’de çoğu belediye havuzları da burkiniye yasak getirdi. Fransa’da 30 belediye plaj ve havuzlarında burkiniye yasak getirildi. 
İsviçre’nin Basel kentinde havuzların bir kısmında burkini giyenler için özel bölüm ayrıldı. Almanya’da çoğu yüzme havuzu burkiniyi hijyen açısından yasaklıyor. 


Yasak burkiniye olan ilgiyi de artırdı. Avrupa’da Müslüman olmayanlar da burkini ile nasıl yüzülür, güneşlenir diye merak ediyor.


Kadınlardan burkinili protesto


Musevi kadınlardan destek


İsrail’de yaşayan kadınlar Fransa’nın yasak getirdiği burkini için Müslümanlara destek verdi. Fransız ve Avrupalı siyasilere mektup yazan İsrailli kadınlar yazdıkları mektupta şu ifadelere yer verdi: 


“Bizim sahillerimizde Müslüman ve Museviler burkini ile yüzüyor. Musevi ve Müslüman inancında erkek ve kadınlar ayrı ayrı yüzer. İsrail sahillerinde kadınlar ve erkekler için yüzme yerleri ikiye ayrılmıştır. Musevi kadınlar da burkiniyi andıran giysilerle denize giriyor. Sorun yaşamıyoruz. 1960 yıllarda Fransız polisi bikiniyle denize girenleri yasaklarken şimdi burkiniyle girenleri yasaklıyor. Sörf yapan veya dalgıçların giydiği elbiselerde burkiniyi andırıyor, neden yasaklanmıyor?. Burkini giyenlerin yüzleri açık. Burkini  yasağı saçma ve skandaldan başka bir şey değil. İsrail’de herkes istediği gibi yüzer burkini veya bikini fark etmez. Yalnız çıplak dolaşmak veya denize girmek yasaktır."


İngiltere'de burkini deneyi


Fransız Yüksek Mahkemesi kararı askıya aldı


Geçtiğimiz günlerde Fransa İnsan Hakları Ligi ve Fransa İslamofobi ile Mücadele Kollektifi'nin karara ilişkin yaptığı başvuruyu değerlendiren Fransa Yüksek Mahkemesi yasak kararını askıya almıştı.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS