"Büyük" operasyon dış basında

"Büyük" operasyon dış basında

Türkiye'yi ayağa kaldıran yolsuzluk operasyonu dış basında da geniş yankı buldu. Yabancı haber ajansları ve gazeteler haberi flaş gelişme olarak duyurdu. The Guardian haberinde, Bu beklenmedik gözaltı dalgası, Türk analistler tarafından Erdoğan hükümeti ile eski müttefiki Gülen hareketi arasındaki çatışmanın kızıştığının kuvvetli bir göstergesi olarak yorumlanıyor" ifadesini kullandı.

Reuters haber ajansı, olayı "Türkiye'de bakanların oğulları ve işadamları yolsuzluk soruşturmasından gözaltında" şeklinde duyurdu.

Haberde, operasyonun Gülen cemaati tarafından yapıldığı iddialarına yer verilirken, dershane tartışmalarına da değinildi.

Haberde şu ifadelere yer verildi:

"Türk polisi, seçimler öncesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a bir darbe yaparak yolsuzluk iddiaları kapsamında üç bakanın oğlu ve tanınmış birçok işadamını gözaltına aldı. İstanbul'da şafak baskınları düzenleyen polisin gerçekleştirdiği operasyonlar İstanbul ve Ankara'da yapıldı. Devlet kontrolündeki Halkbankası'na da yapılan operasyon sonrası bankanın hisselerinde düşüş yaşandı. Türk yorumcular operasyonun ardında güçlü İslami din adamı Fetullah Gülen'in olduğunu söylüyor. Erdoğan ve Gülen geçtiğimiz haftalarda, Gülen'in Hizmet hareketi tarafından işletilen, finansman ve yeni takipçiler sağlayan dershanelerin hükümet tarafından kapatılacak olması yüzünden kilitlenmişti."

İngiliz gazetesi The Guardian ise operasyonun Başbakan Erdoğan üzerindeki baskıyı artırdığını  ve yerel seçimlere aylar kala hükümette bir şok dalgasına yol açtığını yazdı.

The Guardian, haberinde, "Gözaltılar Erdoğan yönetiminin kalbine kadar girdi. Hükümete yakın işadamları yolsuzluk, rüşvet ve ihaleye fesat karıştırma gibi suçlamalardan dolayı gözaltına alındı. Bu beklenmedik gözaltı dalgası, Türk analistler tarafından Erdoğan hükümeti ile eski müttefiki Gülen hareketi arasındaki çatışmanın kızıştığının kuvvetli bir göstergesi olarak yorumlanıyor" ifadesini kullandı.

Bir diğer İngiliz gazetesi Financial Times'da ise dünkü gözaltılardan sonra Türkiye'nin çalkalandığı yorumu yer aldı.

Haberde, "Türkiye'deki yorumcular, yolsuzluk soruşturmasını Erdoğan hükümeti ile eski müttefikleri arasındaki çatlağa bağlıyor. Soruşturmanın perde arkasında İslamcı kökenli AK Parti ile Fethullah Gülen hareketi arasında hızla yükselen gerginlik var. Muhalifler, hatta bazı AK Parti'li üyeler; Gülen Hareketi'nin Türkiye'deki kurumlara, özellikle de emniyet ve yargıya sızdığını söylüyor" denildi.

BBC'de yer alan haberde ise, "Türk bakanların oğulları rüşvet sortuşturmasında gözaltına alındı. Gözlaltıların hükümetle bir Müslüman bir vaiz arasındaki ihtilaftan kaynaklandığına dair spekülasyonlar var. Bu kavga Türk siyasetinde, AK Parti'nin içinde bulunan yeni bir fay hattını ortaya çıkardı. Başbakan haziran ayındaki muhalif protestoları az bir sorunla atlatmıştı. Ama Erdoğan'ın iktidarda kalma arzusuna yönelik daha büyük tehlike içerden gelebilir" ifadesi kullanıldı.

The Times'ın haberinde ise şöyle denildi:

"Toplu gözaltılar Türk Başbakanı yolsuzluk skandalının içine çekiyor. Erdoğan gözaltıların  ülke aleyhine bir komplo olduğuna dair imada bulundu. Konya'da konuşurken onlara doğruda hitap etmedi ama şunları söyledi: "Türkiye bir muz cumhuriyeti ya da üçüncü sınıf bir kabile devleti değildir. Içerde ya da dışarda hiçkimse benim ülkemi karıştıramaz. Önümüzdeki mart ayında yapılacak yerel seçimler ve yılın sonuna doğrı yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi gerçekleşen bu soruşturma, saygınlığını yolsuzlukla mücadele ve ahlaki dürüstlüğe borçlu olan Erdoğan hükümetine ciddi şekilde zarar verebilir. "

El Cezire'nin haberinde de "Türkiye bakanların oğullarını yolsuzluk nedeniyle gözlatına aldı. Bazı uzmanlar gözaltıların hükümetle etkili vaiz Fetullah Gülen arasındaki gerginlikten kaynaklandığını söylüyor" denildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS