California ceheneme döndü, yangınlar kontrol altına alınamıyor

California ceheneme döndü, yangınlar kontrol altına alınamıyor

Amerika'nın California eyaletinde çıkan orman yangınları giderek yayılıyor. Yetkililer kuru hava ve şiddetli rüzgar nedeniyle Los Angeles yakınlarında birden fazla noktada çıkan yangınlarda alevlerin devasa boyutlara ulaşabileceği konusunda vatandaşları uyarıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Californiya'daki yangın yayılmaya devam ediyor: 200 bin kişi tahliye edildi

Amerika’nın California eyaletinin güneyindeki orman yangınları giderek daha geniş bir alana yayılıyor.

Amerika'nın Sesi'nde yer alan habere göre Yetkililer, kuru hava ve şiddetli rüzgarın Los Angeles yakınlarında birden fazla noktada bu hafta içinde çıkan yangınları söndürme çalışmalarını zorlaştırdığını belirtirken, alevlerin dev boyutlara ulaşabileceği uyarısında bulundu. California itfaiye müdürü Ken Pimlott, “Açık konuşayım, mevcut hiçbir kaynak, tahmin edilen koşullarla başa çıkmada yeterli değil” dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

'Tehlike anında terk edin'

İtfaiye yetkilileri, halktan teyakkuzda olmalarını ve ilk tehlike anında bulundukları yeri terketmelerini istedi. Los Angeles ve Ventura ilçelerinde 4 şiddetli yangın devam ediyordu. Bunlardan en şiddetlisi Los Angeles’in 90 kilometre kuzeybatısındaki yangın. Yangında 40 bin hektarın üzerinde bir alan kül oldu ve 150 bina yıkıldı.

Yangınlar Los Angeles’ın lüks semtlerinden Bel-Air’e de sıçradı. Yangın nedeniyle çok sayıda otoyol geçici olarak kapatıldı. Getty Center sanat müzesi de içerideki eserlerin zarar görmemesi için kepenk indirdi.

Los Angeles’ta yüzlerce okulda da bugün eğitimlere ara verildi.