Son Dakika

Can Dündar'a saldırı dış basında: Suikasttan kurtuldu''

A A

07.05.2016 - 09:33 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: DHA

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'a karşı yapılan silahlı saldırı, ardından mahkemenin Can Dündar ve Erdem Gül hakkında verdiği hapis cezaları İskandinavya ülkeleri İsveç, Norveç, Danimarka ve Finlandiya basınında geniş yer aldı.

Can Dündar'a saldırı dış basında: Suikasttan kurtuldu''

İsveç televizyon kanalı SVT Can Dündar'a yapılan saldırıyı "Genel Yayın Yönetmeni suikasttan kurtuldu" başlığı ile vermesinin ardından, Can Dündar ve Erdem Gül için mahkemenin verdiği mahkumiyet kararlarını da "Türk gazeteciler için beş yıl hapis" başlığı ile duyurdu.

Dagens Nyheter Gazetesi de Can Dündar ve Erdem Gül'ün "devlet sırlarını yayınlama" nedeniyle beş yıl hapse mahkum edildiklerini duyurdu.

Danimarka Televizyon kanalı DR da Can Dündar'a yapılan saldırı ile ilgili haberinde, Can Dündar ve Erdem Gül'ün Türk istihbarat teşkilatının Suriye'ye gönderdiği silahlar ile ilgili video görüntülerini yayınladıkları gerekçesiyle Kasım ayında tutuklandıklarını hatırlattığı haberinde "Türk genel yayın yönetmeni mahkeme binası önünde vurulmak istendi" başlığını kullandı.

Can Dündar'a silahlı saldırı düzenleyen kişi Murat Şahin

"Türkiye hiçbir zaman gazeteciler için güvenli bir yer olmamıştır"

Politiken Gazetesi de "Basın özgürlüğü tehdit altında" başlığını kullandığı haberinde Can Dündar'ın eşinin saldırganın yakasına yapışmasının sosyal medyada "cesaret örneği" olarak değerlendirildiğini yazdı.
Norveç'in Aftenposten gazetesi Can Dündar'a yapılan suikast girişimini duyurduğu haberinde "Türk genel yayın yönetmeni Can Dündar'a saldırı" başlığını kullanarak gazetenin Can Dündar'la, hapisten çıkmasından sonra yapılan "Türkiye hiçbir zaman gazeteciler için güvenli bir yer olmamıştır" başlıklı söyleşiyi haberine ekledi.