'Çankırılı Boris' Türkiye'yi savundu: Köşeye sıkıştırmamalıyız

'Çankırılı Boris' Türkiye'yi savundu: Köşeye sıkıştırmamalıyız

İngiltere Dışişleri bakanı Boris Johnson, AB Dışişleri Bakanları toplantısı için gittiği Brüksel kentinde Türkiye’yi savundu.

Mars'ta UFO meraklılarını heyecanlandıran görüntü


İZBAN grevi sona erdi


TSK: 'PKK'lılar kendi aralarında çatışıyor'


Boris Johnson, toplantı sırasında yaptığı konuşmada, "Türkiye'de tartışılan idam cezası sebebiyle ülkeyi köşeye sıkıştırmamalıyız. Ortak çıkarlara zarar verecek aşırı bir tepki göstermemeliyiz. Unutmayın ki orada bir darbe girişimi gibi çok ciddi bir durum oldu. AB ülkeleri 1980'ler ve 1990'larda idam cezasını kaldırmak için kendilerine zaman tanınmasını istemişti. İdam cezası AB üyeliği için otomatik bir bariyer olmamalı” dedi.


Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders ise, “Türkiye'de uygulanan baskılar nedeniyle çok kaygılıyım” yorumunu yaptı.


Toplantıda Johnson’ın konuşmasına ilk tepki Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'den geldi. Mogherini,”İdam cezası açıkça AB üyelik kurallarına uymuyor” açıklamasını yaptı.


İngiltere’de yayımlanan Independent gazetesine konuşan İngiliz bir diplomat ise Johnson’ı savundu. İsmini vermeyen diplomat, "Dışişleri Bakanı asla Erdoğan'ı savunmuyordu, sadece gerçekleri söylüyordu" dedi. İngiliz bir başka diplomat ise Johnson’ın Türkiye’yi savunmasının ardından politikacı için ‘utanmaz’ dedi.  


Johnson,Osmanlı'nın son döneminde Dahiliye Nazırlığı yapmış olan Ali Kemal'in öz torunu Stanley Johnson'ın oğlu olarak tanınıyor. Boris Johnson Türkiye’ye geldiği sırada yapılan bir röportajda köklerinin Çankırı’nın Kalfat köyüne dayandığını söylemişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS