Çavuşoğlu: "Gündemde Suudi Arabistan ile bir kara harekatı yok"

Çavuşoğlu: "Gündemde Suudi Arabistan ile bir kara harekatı yok"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya hava saldırılarının Suriye'de ateşkesin önündeki en büyük engel olduğunu söyledi. Salı günü Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da Suriyeli muhaliflerin bir araya geleceğini açıklayan Çavuşoğlu, Suriye'ye yönelik bir kara harekatının ise gündemde olmadığını, her hangi bir kara harekatının tüm koalisyon ülkelerini içermesi gerektiğini belirtti.

Ankara'da İtalyan mevkidaşı Paolo Gentiloni ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.


Suudilerden muhaliflere karadan-havaya füze önerisi


Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ABD'li ve Suudi mevkidaşlarıyla telefonda 


"Suudi Arabistan'la böyle bir konu gündeme gelmedi"


Çavuşoğlu, Türkiye ve Suudi Arabistan'ın Suriye'ye yönelik bir kara harekatının gündemde olmadığını açıkladı. Çavuşoğlu, "Bu gibi bir harekatın ABD öncülüğündeki IŞİD'e karşı koalisyonda bulunan tüm ülkeleri içermesi gerekir" dedi.


Türkiye'nin Suriye'ye kara operasyonu düzenleyeceği iddialarını manipülasyon olarak niteleyen Çavuşoğlu, IŞİD'e karşı sadece hava harekatıyla başarılı olunamayacağı konusunda zamanın kendilerini haklı çıkardığını belirtti.  Çavuşoğlu, "Biz, hava saldırılarının yanında bir kara operasyonu olması gerektiğini, bütün koalisyonun bunu birlikte yapması gerektiğini söyledik. Türkiye, hiçbir zaman tek başına ya da başka bir ülkeyle ikili bir operasyon yapmayacağını söyledi. Şimdi Suudi Arabistan'la birlikte Suriye'ye müdahale edileceği nereden çıktı" diye konuştu.


"Bu bir manipülasyondur"


Suriye'ye kara harekatının şart olduğunu söyleyen Avrupa ülkeleri bulunduğunu ancak asker göndermek istemediklerini belirten Çavuşoğlu, şöyle konuştu:


"Biz, arazide DAEŞ'le mücadele için başka terör örgütlerine sırtımızı vereceğimize, bu terör örgütleriyle 65 ülke olarak biz çok iyi mücadele edebiliriz, yok edebiliriz. Şu anda, Suudi Arabistan'la Türkiye'nin Suriye'de operasyon yapması hiçbir zaman gündeme gelmedi, bu bir manipülasyondur. Böyle bir şey gündemde yoktur, çok açık söylüyoruz. Bir kara operasyonu olacaksa bunu tüm ülkelerle birlikte yapmalıyız."


65 ülkenin IŞİD'le mücadelede başarısız olduğunu ileri süren Çavuşoğlu, bunun, kararlılık ve stratejinin bulunmaması nedeniyle olduğunu söyledi.


Suudi Arabistan'dan kara operasyonu açıklaması


"Rusya ile kendi aralarında vardıkları anlaşma"


ABD ile Rusya arasında ateşkes için varılan ön anlaşmayı değerlendiren Çavuşoğlu, Rusya'nın Suriye'deki hava saldırılarının ise ateşkesin önündeki en büyük engel olduğuna işaret etti. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin dün duyurduğu ateşkes için varılan uzlaşıyı, "Rusya ile kendi aralarında vardıkları anlaşma" diye niteleyen Çavuşoğlu, Kerry'nin taslağı kendisine gönderdiğini ve ardından görüştüklerini açıkladı. Çavuşoğlu önemli olanın uygulama olduğunu söyledi ve Rusya'nın hava saldırılarını durdurması gerektiğini dile getirdi.


Suriye muhalefeti yarın Riyad'da toplanacak


Çavuşoğlu, "Cumartesi günü geçici bir ateşkes olasığılına ilişkin Salı günü (yarın) Suriye muhalefetinin Riyad'da toplanması konusunda anlaşmaya varıldı" diye konuştu.


"Konuşmalarımız zaten kayıtta var"


ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin YGP'ye yönelik "güvenilmez" sözlerinin ardından, ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan "YPG güvenilir" açıklaması yapılması da Çavuşoğlu'na soruldu. Çavuşoğlu, şunları söyledi:


"ABD bizim müttefiğimiz, hatta model ortağımız. John Kerry telefonda, YPG'nin güvenilir olmadığını, DAEŞ'le mücadelede birlikte bir şey yapmamız gerektiğini söyledi. Konuşmalarımız zaten kayıtta var. Ben de kendisine bu noktaya geldikleri için teşekkür ettim. Ve umarım, ABD içinde bu gerçekler tüm kurumlarda yer bulur, kendi içindeki farklı görüşler ortadan kalkar. Ama YPG ile PKK'nın aynı olduğunu belirten bilgi ve belgeleri ABD'li dostlarımızla paylaştık."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS