Cenevre'deki Suriye görüşmelerinde 3 oda yöntemi

Cenevre'deki Suriye görüşmelerinde 3 oda yöntemi

Suriye krizine çözüm bulmak amacıyla Cenevre'de düzenlenecek zirveye bir gün kaldı. Katılımcılara davetiyeler gönderildi ancak halen kimlerin toplantılarda yer alacağı belli değil. Taraflar ve destekçileri arasındaki derin görüş ayrılıkları nedeniyle zirveden beklenti düşük. Kendisine büyük bir görev düşen BM'nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura tarafları bir araya getirmeyip odalar arasında mekik dokuyacak.

Suriye barışında Cenevre için davetler gitti, liste çok konuşuldu, hazırlıklar başladı.


Suriye krizine çözüm bulmak amacıyla 2 yıl aradan sonra yapılacak zirve, evsahibi Birleşmiş Milletler'e ait Milletler Sarayı'nda yapılacak.


ABD: “Anladığımız kadarı ile Cenevre toplantılarında PYD olmayacak'


Arap medyasına göre BM'nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura iki taraftan da 15 temsilci çağırdı. Görüşmeler, asli tarafları rejim ve muhalifler olacak şekilde, üçüncü tarafları doğrudan söz sahibi yapmayacak şekilde tasarlandı. Müzakereler iki tarafın aynı masada doğrudan karşılıklı görüşmesi şeklinde değil, dolaylı temaslar şeklinde gerçekleşecek.


İbrahim Kalın'dan Cenevre açıklaması


Mistura tarafları ayrı odalarda ağırlayacak yüz yüze görüştürmeyecek. Kendisi odalar arasında mekik dokuyacak. Görüşmelerde 3 oda kullanılacak. Biri hükümet temsilcileri için, diğer ikisiyse muhalefet için. Bunların biri Rusya, diğeri de Suudi kanadının destek verdiği gruplar için.


Fransa'dan flaş PYD açıklaması


Mistura'nın hedefi Cuma günü görüşmelerin başlaması ve 6 ay içinde de aşamalı olarak ilerlemesi. Öncelikli amaç, tarafları ülke genelinde bir ateşkese vardırmak ve siyasi geçiş sürecinin yolunu açmak.


İlk iki Cenevre zirveleri gayet hüsran verici şekilde başarısızlığa uğramıştı. Bu üçüncü deneme de çok umut verici bir ortamda başlamıyor, konferans aslında Pazartesi başlayacaktı. Ama, anlaşmazlıklar yüzünden görüşmeler Cuma gününe alındı.


Salih Müslim BM'nin Suriye Özel Temsilcisi ile görüştü


Suriye'de savaşan taraflar ve onların uluslararası destekçileri, kimlerin zirveye katılması ve hangi konuların ele alınması gerektiği konusunda bile anlaşamadı. Bu yüzden görüşmelerin yine çok zor geçeceği öngörülüyor. Beklenti yüksek değil.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS