Cerablus’ta son durum: Silahlı gruplar etkisiz hale getiriliyor

Cerablus’ta son durum: Silahlı gruplar etkisiz hale getiriliyor

Hırsızlık, gasp ve çete faaliyetlerine katıldıkları gerekçesiyle TSK destekli Suriye Ulusal Ordusu (Ceyşül Vatani) tarafından Afrin’de Şuheda el Şarkiya grubuna karşı başlatılan kapsamlı operasyon El Bab, Azez ve Cerablus’a kaydırıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Güvenlik bölgesi kapsamına alınan üç bölgede kanun dışına çıkan silahlı gruplar etkisiz hale getiriliyor.

Ulusal ordu tarafından yapılan açıklamada, sürdürülen operasyonlarda çete gruplarının çoğunun çatışmaya girmeden teslim olduğu belirtildi. Halkın güvenliğini tehdit eden ve kanun dışına çıkan kişilere karşı operasyonların devam edeceği ifade edilen açıklamada, onlarca çete üyesinin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

CNN TÜRK muhabiri İsmail Umut Arabacı da olay yerinden yaşananları aktardı. Arabacı, "Özgür Suriye ordusu birlikteleri Cerablus'u tamamen çevirdiler. Ağır silahlar var, zırhlılar var. Şu an toplantılar devam ediyor.  Cerablus Meclisi'nden Özgür Suriye Ordusu'nda hazırlanan bir liste var. Bu listede yağma yapan, bunların liderleri var. Bu konularla ilgili anlaşmaya çalışıyorlar. Şu an görüşmeler olumlu bir şekilde gidiyor. Bu yüzden  o listeden 5 kişinin şu anda Özgür Suriye Ordusu askerlerine teslim olduğunu söyleyebiliriz" açıklamasında bulundu.