Çernobil'e "çelik miğfer" giydiriliyor!

Çernobil'e "çelik miğfer" giydiriliyor!

Dünyanın bugüne kadar gördüğü en büyük nükleer facia olan Çernobil nükleer santralindeki yangının ardından şimdiye dek bir türlü tam güvenlikli olarak kapatılamayan 4. reaktörün "çelik miğferle" örtülme çalışmaları başladı.

105 metre yüksekliğinde, 150 metre uzunluğunda ve 260 metre genişliğindeki çelik kubbe, kazada yanan ve sonra binlerce ton betonla kapatılan 4. reaktörün dış dünyadan tamamen yalıtlanmasını amaçlıyor.
 
Çernobil kazasının 2016 yılındaki 30. yıldönümüne kadar çalışmaların tamamlanması ve bölgede mutlak güvenliğin sağlanması amaçlanıyor.
 
26 Nisan 1986 tarihinde meydana gelen kazanın ardından nükleer reaktörden havaya karışan radyoaktif küller ve atık maddeleri Sovyetler Birliği'nin Batı kesimlerini ve Kuzey Avrupa'yı etkilemiş ve Amerika kıtasının batı kıyılarında bile radyoaktif ölçümlerde yükselmelere neden olmuştu.


Kazanın ardından rüzgârın etkisiyle Türkiye'nin, özellikle de kuzey sahillerinin de radyoaktif küllerden etkilendiği ileri sürülmüştü.
 
Bölgede 200 bin insanın tahliye edilmesine neden olan kazanın kaç insanın hayatına mal olduğu ise tam olarak bilinemiyor. Resmi makamların "kazaya bağlı olarak daha sonraki yıllarda ortaya çıkan birkaç bin ölüm vakası" tahmini Greenpeace tarafından gerçekçi bulunmuyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS