Chobani'nin kurucusu Hamdi Ulukaya, ABD'de "İnsani Yardım" ödülü aldı

Chobani'nin kurucusu Hamdi Ulukaya, ABD'de "İnsani Yardım" ödülü aldı

Amerikan Türk Derneği, New York'ta düzenlediği gecede; servetinin yarısından fazlasını mülteci krizinin çözümüne destek olan organizasyonlara bağışlayan ve yine aynı amaçla kendi şahsi vakfı Tent'i kuran Ulukaya'yı "İnsani Yardım" ödülü ile onurlandırdı. Ulukaya'nın törende yaptığı konuşma, salonu dolduran yüzlerce izleyiciyi duygulandırdı.

Amerikan Türk Derneği, ABD'nin Türk yoğurt devi Chobani'nin kurucusu ve İcra Kurulu Başkanı Hamdi Ulukaya'yı mülteci krizinin yarattığı insanlık dramını hafifletmeye yönelik politikalara olan desteği nedeniyle "İnsani Yardım" ödülüne layık buldu. Törende bir konuşma yapan Ulukaya, "Paranız varsa, bağışlayın. Vaktiniz varsa, verin. Sesiniz varsa, yükseltin. Dünyanın geri kalanının; bu milyonlarca kadın, erkek ve çocuğun yabancı değil komşuları olduğunu anlamalarına yardımcı olun. Onlar da yemek ve barınağı hak ediyor. Onlar da güven içinde yaşayabilecekleri bir yeri hak ediyor. Herşeyden önemlisi, onlar da kendilerine bize davranılmasını istediğimiz gibi davranılmasını istiyor. Şefkat, sevgi ve itibar istiyor."


6 Ekim'de, New York The Pierre'de düzenlenen 2015 Gala Gecesi'nde, fahri gala başkanlığını dünyanın en ünlü müzik prodüktörlerinden, 2006 yılında yaşamını yitiren Ahmet Ertegün'ün eşi Mica Ertegün yaptı. Coca-Cola Company CEO'su Muhtar Kent'in açılış konuşmasını yaptığı törende, Amerikan Türk Derneği Direktörü Marie Stewart, bu çabaların dünyanın dört bir yanında olumlu değişime esin kaynağı olduğunu söyledi.


Hamdi Ulukaya servetinin yarısından fazlasını mültecilere destek için bağışladı


Chobani'nin kurucusu ve İcra Kurulu Başkanı Hamdi Ulukaya, geçtiğimiz yıl ülkelerindeki savaş nedeniyle yaşanan şiddetten kaçmaya çabalayan mülteciler için 2 milyon ABD Doları bağışlamıştı. Ulukaya bu yıl da, fikir babalığını Bill Gates'in yaptığı ve ABD'nin en zenginlerinin, varlıklarının en az yarısını hayır kurumlarına bağışladığı The Giving Pledge sözleşmesini imzalayarak, şahsi servetinin büyük kısmını küresel mülteci krizine çözüm bulmak amacıyla çalışan organizasyona bağışladı. Ulukaya aynı zamanda savaş gibi nedenlerle vatanını terketmek zorunda kalan mültecilere acil yardım eli uzatmak ve bu insanlık dramını hafifletmeye yönelik politikalara destek olmak için kendi şahsi vakfı Tent'i kurdu. Ulukaya, daha çok insana daha kaliteli yiyecek sağlamayı amaç edinmiş destek kuruluşlarına Chobani'nin kârının %10'unu da bağışlıyor.


Amerikan Türk Derneği, FİBA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü M. Özyeğin'e de; Türkiye'de eğitim, sağlık ve kırsal kalkınmayı desteklemek üzere yaptığı 420 milyon ABD dolarını aşan bağışları nedeniyle "Hayırseverlik" ödülü verdi.


Amerikan Türk Derneği hakkında


1949'da kurulmuş olan Amerikan Türk Derneği, ABD ve Türkiye arasında köprü vazifesi görmeye adanmış en eski ve bağımsız bir kurumdur. Amerikan Türk Derneği'nin misyonu, Türkiye ve ABD arasındaki ticari, ekonomik ve kültürel bağları güçlendirmektir. Dernek, iki ülke arasındaki anlayışı ve dayanışmayı eğitim, kültürel değiş tokuş, hayırseverlik, insani çabalar ve ağ oluşturarak teşvik eder; Türk kültür ve sanatının altını çizen programları destekler ve Genç Dernek Liderleri programıyla gelecek nesiller için lider yetiştirir. Bu yıl düzenlenen ve aralarında Türkiye'den diplomatlar, işadamları, sanatçılar, akademisyenler ve fikir liderlerinin bulunduğu 350'nin üzerinde kişi tarafından desteklenen 2015 gala gecesinin geliri, kâr amacı gütmeyen derneğin eğitim, sanat, kültür ve ticaret alanlarındaki çok sayıda programını desteklemek üzere kullanılacak.(www.americanturkishsociety.org)

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS