hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Çin, Şi Cinping'i üst üste üçüncü dönemde başkan olarak seçti

  Çin, Şi Cinpingi üst üste üçüncü dönemde başkan olarak seçti
  expand

  Çin Ulusal Halk Kongresi, Devlet Başkanı Şi Cinping’in üçüncü dönemini oy birliğiyle onayladı. Şi'nin liderliği ülkede Mao'dan sonra görülmemiş uzunlukta olacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Çin Parlamentosu, Şi Cinping'i üçüncü kez ülkenin devlet başkanı olarak seçti. Üç bine yakın kongre üyesinin oy verdiği Şi, ayrıca Merkezi Askeri Komisyon Başkanlığına da seçildi.

  Ülkenin yönetim sisteminde devlet başkanı görevi büyük ölçüde sembolik. Ancak buna rağmen üçüncü dönemi, Şi'nin Mao Zedong'dan bu yana Çin'in en güçlü lideri statüsünü de güçlendirmiş oldu.

  Şi’nin asıl yetkileri Çin Komünist Partisi Genel Sekreteri ve Merkezi Askeri Komisyon Başkanı olmasından geliyor.

  BBC Çin Muhabiri Stephen McDonell’in aktardığına göre üçüncü dönem devlet başkanlığı görevinin onaylanması büyük ölçüde beklenen bir şeydi. Ülkenin yeni başbakanı ve bakanları da dahil olmak üzere gerçekleşecek yeni atamalar gündemde daha önemli bir yer kaplıyor.

  Bu atamaların Şi’nin yakın çevresindek isimlerle yapılması bekleniyor.

  Şi’den önceki dönemlerde Çin devlet liderlerinin görev süreleri iki dönemle kısıtlıydı. Şi, 2018’de bu kısıtlamayı kaldırdı. Bu değişim, onu Mao Zedong’dan bu yana görülmemiş siyasi bir figür haline getirdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yavaşlayan ekonomi, ABD ile süren gerginlikler ve Tayvan meselesi gibi konular, Şi'nin üçüncü döneminde masasındaki önemli gündem olacak.

  Şi Cinping, halihazırda Genel Sekreter olarak Çin Komünist Partisi'nin başkanı, Çin hükümetinin lideri ve ülkenin silahlı kuvvetlerinin komutanı olarak üç farklı pozisyonda görev yapıyor.

  Kaynak: BBC Türkçe

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow