Çin ve Rusya'dan tehlikeli tatbikat! Jetler havalandı

Çin ve Rusya'dan tehlikeli tatbikat! Jetler havalandı

Çin ve Rusya'dan tehlikeli tatbikat! Jetler havalandı

Rusya ve Çin, Ukrayna'nın Rus ordusu tarafından işgalinden bu yana ilk kez ortak bir tatbikat düzenledi. Çin Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Çin ve Rus hava kuvvetlerinin Japon Denizi, Doğu Çin Denizi ve Batı Pasifik üzerinde ortak bir tatbikat gerçekleştirdiklerini belirtti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Euronews'in haberine göre; Bakanlık, tatbikatı yıllık askeri tatbikatın bir parçası olarak tanımladı. 13 saat süren tatbikatta Rus Tu-95 ve Çin Xian H-6 bombardıman uçaklarının görev aldığı bildirildi.

Ancak tatbikatın Amerika Brleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Avustralya'nın yeni başbakanı Anthony Albanese'i Japon mevkidaşı Fumio Kishida'yı başkent Tokyo'da buluşturan Quad liderler toplantısına denk gelmesi dikkat çekti.

Hindiçini bölgesindeki jeopolitik ve stratejik sorunları değerlendirdikleri toplantının ana gündem maddesini Çin'in bölgede artan nüfuzu oluşturdu. Bu esnada yapılan Rus-Çin ortak tatbikatı bölge ülkelerini endişelendirdi.

Japonya Savunma Bakanı Nobuo Kishi, Rus ve Çin uçaklarının Japon hava sahasına yaklaşması üzerine derhal savaş uçaklarını havalandırdıklarını açıkladı. Olayın Quad toplantısı sırasında meydana gelmesini provokasyon olarak niteleyen bakan her iki ülkeye diplomatik kanallardan derin kaygılarını ilettiklerini aktardı.

Bakan Kishi bir Rus uçağının da Rusya ile Japonya arasında anlaşmazlığın söz konusu olduğu Kuril (Hokkaido) adaları açıklarında deniz üzerinde uçtuğunu belirtti. Bakan uçakların Japonya hava sahasını ihlal etmediğini bildirdi.

Güney Kore de jetlerini havalandırdı
Öte yandan Güney Kore silahlı kuvvetleri de en az dört Çin ve dört Rus savaş uçağının hava savunma alanına girdiği gerekçesiyle savaş uçaklarını havalandırdıklarını açıkladı, ancak uçakların Güney Kore hava sahasını ihlal etmediği bilgisini verdi.

Bu iki olaydaki uçakların aynı olup olmadığı ya da olaylar arasında bağlantı bulunup bulunmadığı konusunda bilgi verilmedi.

Bir süredir bölgeyi ziyaret eden Biden'ın son durağındaki temasları sırasında yapılan tatbikatla ilgili ABD tarafından yapılan değerlendirmede Çin'in Rusya ile askeri işbirliği de dahil olmak üzere birlik içinde olduğunun bir göstergesi olduğu belirtildi.

Biden'ın bölgeye yaptığı gezi Çin-AB ilişikilerinde gerilimin tırmanmasına neden oldu. ABD başkanının Çin'in Tayvan'ı istila etmesi halinde ülkesinin askeri savunma tahhüdü bulunduğunu ifade etmesi ve Biden'ın sözlerini tepkiyle karşılayan Çinli yetkililerin ABD'yi ateşle oynamakla suçlaması gerilimi tırmandırmıştı.