Çin'de 100 köpeği yenilmekten kurtardı

Çin'de 100 köpeği yenilmekten kurtardı

Çin'de hayvanseverlerin tepkisini çeken "Köpek Yeme Festivali"nde Çinli bir kadın 1000 doların üzerinde bir meblağ ödeyerek 100 köpeği yenilmekten kurtardı.

Çin'in Yulin kentinde hayvansever kadın Yang Xiaoyun (65); 7,000 Yuan (yaklaşık 1100 dolar) ödeyerek 100 köpeğin hayatını kurtardı. Yang köpekleri 2000 km uzaklıktaki Tiajin kentindeki evine götürerek, sahiplendireceğini söyledi. 


Çin'de her yıl geleneksel olarak yaz aylarında düzenlenen köpek yeme festivalini zalimce olarak nitelendiren aktivistler, şehirde gösteriler düzenleyerek ve yenilmek üzere kafeslerde tutulan köpekleri satın alarak olayı protesto ediyor. Yulindeki satıcılar ise köpeklerin insani bir biçimde öldürüldüğünü iddia ederek, hayvanın testisleri ve etinin yenmek üzere hazırlandığını söylüyor. Animals Asia Vakfı'nın yürüttüğü araştırmaya göre yenmek üzere satılan köpeklerin çoğu çalınmış ev hayvanlarından ve başıboş dolaşan köpeklerden oluşuyor. Araştırma, Çin'in birçok bölgesinde köpek yemenin alışıldık karşılanmadığını da vurguluyor. 


30 milyon civarında Çinli, köpekleri evlerinde evcil hayvan olarak besliyor ve hayvan severlere destek oluyor. Twitterda da #StopYulin2015 başlığıyla açılan kampanya köpeklerin katledilmesine karşı ortak bir duyarlılık yaratmayı amaçlıyor. 


Şehir yönetimi ise kendini "Köpek Yeme Festivalinin" dışında tutmaya çalışıyor. Vatandaşların bu yöndeki alışkanlıklarını "gelenek" olarak nitelendiren yönetim, bunun resmi olarak organize edilmeyen bir etkinlik olduğunu vurguluyor. Çin'de köpek yemek yasa dışı bir suç oluşturmuyor, fakat satıcıların yürürlükte olan ''gıda yasasına'' riayet etmeleri bekleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS