Çin'de insan hakları savunucularına mahkumiyet

Çin'de insan hakları savunucularına mahkumiyet

Çin’de önde gelen insan hakları avukatlarından Vang Çing Ying 5 yıl hapse mahkum edildi.

South China Morning Post’un haberine göre, Guangzhou Halk Mahkemesi,bu sabah ülkenin önde gelen insan hakları avukatlarından Tang Cingling’i 5 yılhapse mahkum etti.


Mahkemede Tang’la birlikte yargılanan insan hakları aktivistlerinden Vang Çing Ying 2,5 yıl ve Yuan Çaoyang 3,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Avukat ve aktivistler "halkı isyana teşvik" suçlamasıyla Haziran 2014'te gözaltına alınmıştı. Tang’ın eşi Wang Yanfang, mahkeme kararının adil olmadığını, bu koşullarda karara itirazın da bir anlam ifade etmeyeceğini söyleyerek, uluslararası kamuoyunun konuyu yakından takip etmesini arzuladıklarını dile getirdi.Tang, ülkenin önde gelen aydınlarınca 10 Aralık 2008'de yayımlanan ve tek parti yönetiminin kaldırılmasını, bağımsız yargı sisteminin uygulanmasını ve ifade özgürlüğünü öneren manifestoya imza atmıştı. 45 yaşındaki Tang, son 20 yıldır demokrasi mücadelesinde öne çıkan isimlerden biri olarak tanınıyor.


Aralarında Uluslararası Af Örgütü’nün de yer aldığı çeşitli insan hakları grupları kararı eleştirerek, bunun bir adaletsizlik örneği olduğunu ileri sürdü.


Çin İnsan Hakları Avukatları Derneği, geçen yıl temmuz ayından bu yana yaklaşık 317 avukat, aktivist ve ailelerinin tutuklandığını, gözetim altında veya ev hapsinde tutulduğunu belirtti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS