Çin'de kan donduran olay! Sahibi koronavirüse yakalanan köpeği döverek öldürdü

Çin'de kan donduran olay! Sahibi koronavirüse yakalanan köpeği döverek öldürdü

Çin'de kan donduran olay! Sahibi koronavirüse yakalanan köpeği döverek öldürdü

Çin'in finans merkezi olan Şanghay kentinde sıkı karantina önlemleri tartışma konusu oldu. Tamamı karantina altına alınan kentte, insanlar gıda dahil temel ihtiyaçlara ulaşamamaya başladı. Öte yandan bir sağlık çalışanının, sahibi Covid-19 olduğu için evcil bir köpeği kürekle döverek öldürdüğü görüntüler ise öfkeye neden oldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sosyal medyada yayınlanan video, koruyucu elbise giyen bir Kovid görevlisinin Şanghay'ın Pudong bölgesinde küçük bir köpeği caddede kovaladığını gösteriyor. Corgi cinsi köpek bir arabanın arkasına saklanmaya çalışıyor ancak sağlık çalışanı ileri atılıyor ve büyük bir kürekle köpeğe üç kez vuruyor.

İZOLASYON MERKEZİNE GÖTÜRÜLEN SAHİBİNİN PEŞİNDEN KOŞUYORDU

Evcil hayvan daha sonra sokakta hareketsiz yatarken görülüyor. Saldırının görüntüleri Weibo'da viral hale geldi. Yaşananlar, gıda ve temel ihtiyaç kıtlığına yol açan sert karantina koşullarından bıkmış olan yerel halk arasında öfkeye yol açtı. Fotoğraflar, köpeğin testi pozitif çıkan sahibini karantina için bir izolasyon merkezine götürdüğü söylenen bir otobüsün ardından koşarken gösteriyor. Köpek daha sonra sağlık görevlisi tarafından dövülerek öldürüldü, bedeni daha sonra sarı bir torbaya konuldu.

'BUNU HİÇ BEKLEMİYORDUK'

China News Weekly'nin haberine göre, sahibi karantinadayken evcil hayvanına bakacak kimseyi bulamayınca köpeğini sokağa salmıştı. Köpeğin sahibi sosyal medyada şunları yazdı: "Dışarıda sokak köpeği gibi yaşar diye umuyorduk. Açlıktan ölmesini istemedik. Yaşadığı sürece sorun yoktu. Ayrıldığımız anda dövülerek öldürülmesini hiç beklemiyorduk."

TAZMİNAT VERECEKLER

Köpekler ve kediler de dahil olmak üzere insanlardan evcil hayvanlara bulaşan birkaç Kovid vakası kaydedildi ancak virüsü insanlara bulaştıran herhangi bir teyit edilmiş hayvan vakası olmadı. China News Weekly'ye göre komite, köpeğin sahibiyle iletişim kuracaklarını ve tazminat teklif edeceklerini söyledi.

ŞEHİRDE 'TEMEL İHTİYAÇ' ALARMI

Şanghay, 26 milyon sakininin tamamını karantinaya aldı ve toplu testler uygulamaya devam ediyor. Testi pozitif çıkan herkesin izolasyon merkezlerinde tutulması şart koşuluyor. Bazı sakinlere et ve sebze içeren devlet gıda paketleri verildi. Bununla birlikte, internette ürünler tükendi ve teslimat hizmetleri talebi karşılayamadığı için birçok insan pirinç ve diğer temel ihtiyaçları edinebilmek için mücadele ediyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

SOKAKLAR BOMBOŞ KALDI

Karantinanın ne zaman sonlandırılacağına dair hiçbir açıklama yapılmadığı için, kentin uzun süreli bir karantinaya hazırlıksız olmasıyla birlikte endişe giderek artıyor. Şanghay'a giriş ve çıkışlar büyük ölçüde durma noktasına geldi ve genellikle hareketli olan şehir sokakları, polis, sağlık çalışanları ve test için rapor veren sakinler dışında terk edildi. Çin, salgının iki yıllık seyri boyunca art arda uzun süreli toplu karantinalar uyguladı ancak Şanghay, Çin'in enfekte olmuş her kişiyi izole etmeyi amaçlayan 'sıfır-Kovid' stratejisi kapsamındaki en sert önlemlerinden büyük ölçüde muaf tutuluyordu.