Çin'de şortla gidenlerin nikahı kıyılmayacak

Çin'de şortla gidenlerin nikahı kıyılmayacak

Pekin'de evlenmek için başvuran çiftlere uygun bir kıyafet giymek zorunluluğu getiriliyor. Şortla, terlikle gidenlerin nikahı kıyılmayacak.

BBC'nin Beijing Daily'den aktardığı habere göre Pekin Vatandaşlık İşleri Bürosu'ndan evlenmek için başvuran çiftlere kıyafet şartı getirildiği duyuruldu. Buna göre şort, tişört ya da günlük kıyafetleriyle gelenlerin nikahı kıyılmayacak.


Asya'dan 10 ilginç sınav totemi


Büronun Nikah Dairesi Müdürü Han Migxi, insanların sürece yeterli saygıyı göstermediğini söyleyerek, "Şort ve terlikle nikaha gelen çok sayıda kişi var. Bu evliliği ciddiye almadıklarını ve gereken saygıyı göstermediklerinin işareti. Nikahı laubali gösteren bu durum sorunlu" dedi.


Zehirli yılanı alkolde bekletip şarabını yapıyorlar


1 Temmuz'da uygulamaya girecek yeni kural, başkentte yükselen boşanmalarla mücadele çabaları kapsamında gündeme geldi. Dairenin çok sayıda boşanma davasıyla da ilgilendiğini söyleyen Han Migxi, uzmanlardan boşanmalara önlemek ve evliliği özendirmek için yardım istediklerini açıkladı.


Kraliçe, Çinlileri 'çok kaba' buldu


Çin'de son on yılda boşanma rakamları bir artış içinde. Hükümet 2015'te 3.6 milyon çiftin boşandığını açıkladı. Boşanmanın en yoğun olduğu şehir ise, yılda 55 bin çiftin boşandığı Pekin.


Yeni uygulamaya Çinli sosyal medya kullanıcılarından destek verenler de oldu, karşı çıkanlar da... Mikroblog sitesi Sina Weibo'da bazı kullanıcılar, "Evlilik çocuk oyuncağı değil, değer verilmesi gerekir" görüşünü paylaşırken, bazı kullanıcılar da nikahın o kadar önemli olmadığı mesajlarını yazdı. Bir kullanıcı "Ya genç çiftler sade bir etkinlik isterse?" diye sorarken nikah için daireye başvuracağını belirten bir diğeri ise, "Sıkıcı bir süreç" yorumunda bulundu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS