Son Dakika

Çin'den ABD'ye sert çağrı

A A

27.05.2016 - 08:24 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: AA

Çin Savunma Bakanlığı, ABD'ye tarafların askeri güvenliğini riske sokacak faaliyetlerden kaçınması çağrısı yaptı.

Çin'den ABD'ye sert çağrı

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yang Yücün, düzenlediği basın toplantısında, ABD Savunma Bakanlığı'nın Güney Çin Denizi'nde Çin'e ait iki savaş uçağının ABD'ye ait keşif uçağını "güvensiz" bir şekilde girişimde taciz ettiği açıklamasını yinelemesine, karşı çıkarak ABD'ye bu tarz faaliyetleri durdurması çağrısında bulundu.

Yang, Çin savaş uçaklarının, ülke sularında keşif yapan ABD uçağına Çin ve ABD arasında geçen yıl imzalanan anlaşma çerçevesinde emniyet kurallarına uygun olarak müdahalede bulunduğunu söyledi.

Yang, Güney Çin Denizi'nde Çin'e ait bölgede ABD'nin sıklıkla keşif uçuşları yaptığını ve bunun Çin-ABD askeri güvenliği konusunda gerçek bir tehlike kaynağı oluşturduğunu vurguladı.

Taraflar arasındaki anlaşmanın sadece teknik düzenlemeyi oluşturduğunu ifade eden Yang, ABD tarafı için en iyi çözümün bu tarz faaliyetlere sonlandırması olduğunun altını çizdi.

ABD, geçen hafta Çin savaş uçaklarının ABD'ye ait keşif uçağını taciz ettiğini açıklamış ve ABD tarafının "güvensiz" olarak tanımladığı yakınlaşmada iki J-11 tipi Çin savaş uçağının, EP-3E tipi ABD'ye ait keşif uçağına 15 metre kadar yaklaştığı bildirilmişti.