Cluster-5 virüsü nedir, nasıl bulaşır, kaç kişiye bulaştı?

Cluster-5 virüsü nedir, nasıl bulaşır, kaç kişiye bulaştı?

Tüm dünya koronavirüs salgını ile uğraşırken Danimarka’da koronavirüsün insanlara yayılabilen mutasyona uğramış hali yani Cluster-5 tespit edildi. Peki Cluster-5 nedir, nasıl bulaşır, kaç kişide görüldü?

Koronavirüs dünyada ikinci dalgasını gösterirken Cluster-5 virüsü olarak adlandırılan yani koronavirüsün mutasyona uğramış hali yayılmaya başladı. Yetkililer durumun çok ciddi olduğunu bildirdi. Cluster-5 virüsü ile ilgili detaylar haberimizde..

Danimarka'nın kuzey Jutland bölgesindeki vizon çiftliklerinde ve Avrupa'nın diğer bölgelerinde birkaç aydır yeni tip koronavirüs salgınları ortaya çıkıyor. Ancak, dünyanın en büyük vizon kürkü üreticisi olan Danimarka'da vakalar hızla yayılıyor. Bunun sonucunda ise virüs vizonlarda mutasyona uğrayarak daha güçlü bir yeni tip koronavirüs ortaya çıktı. 

Cluster-5 virüs nedir, nasıl bulaşır?

SARS- Cov-2'nin mutasyona uğramış hali olan "Cluster-5 virüsü" tespit edildi. ". DSÖ acil durumlar programının başkanı Mike Ryan, "Danimarka'dan vizondan korona virüs bulaşmış bir dizi kişi olduğunu ve virüste bazı genetik değişiklikler olduğu konusunda bilgi aldık. Danimarkalı yetkililer bu bulguların epidemiyolojik ve virolojik önemini araştırıyorlar" dedi.

Cluster-5 virüsü kaç kişide görüldü?

Yetkililer insanlara geçebilen virüs nedeniyle 12 kişinin enfekte olduğunu açıkladı.

Cluster-5 virüsü nasıl bulaşır?

Vizonlarda rastlanan Covid-19 türünün klinik görünümü, ağırlığı ve bulaşıcılığının koronavirüsün diğer türleriyle benzerlik gösterdiği ancak daha önce gözlemlenmeyen mutasyon terkibine rastlandığı vurgulandı. Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, yaptığı basın toplantısında durumu çok ciddi olarak niteleyerek, mutasyona uğramış virüsün vücudun antikor oluşturma yeteneğini zayıflattığını ve Covid-19 için geliştirilmekte olan mevcut aşıları potansiyel olarak etkisiz hale getirdiğini açıkladı.

VİZON NEDİR? 

Cluster-5 virüsünün belirtileri neler?

Cluster-5'in bulaştığı kişilerde görülen semptompların yeni tip koronavirüste görüldüğü gibi ateş, baş ağrısı, göğüs ağrısı ve kuru öksürük gibi benzer oldukları, ilk süreçte kayıt altına alındı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS