Çok konuşulacak iddia: ABD zırhlılarını Menbiç çevresine yerleştiriyor

Çok konuşulacak iddia: ABD zırhlılarını Menbiç çevresine yerleştiriyor

Çok konuşulacak iddia: ABD zırhlılarını Menbiç çevresine yerleştiriyor

ABD’nin, Menbiç’e yönelik operasyona karşı ağır silahlar ve zırhlı araçların bulunduğu bir askeri birliğini bu kentin çevresine yerleştirdiği öne sürüldü.

Amerika’nın Sesi’nin (VOA) Kürtçe internet sayfasında fotoğraflı olarak yayımlanan habere göre; ABD ordusu, bir birliğini Menbiç yakınlarına yerleştirdi.

Son Dakika- Putin'den Esad rejimiyle ilgili açıklama

Kameralar önünde korkunç infaz

Amerika’nın Sesi’nin Kobani’de bulunan muhabirinin iddiasına göre; ABD, Kuzey Suriye’deki bazı birliklerini bugün Menbiç etrafına yerleştirdi. Zırhlı araçlar ve ağır silahların bulunduğu ABD birliğinin Menbiç’in kuzey ve batısına yarleştirildiği belirtildi. ABD'nin, Menbiç’e yönelik olası bir operasyona karşı güçlerini bu kentin çevresine konuşlandırdığı öne sürülürken, bir süre önce Kobani’yi ziyaret eden ABD’li General Joseph Votel’in yerel güçlere Menbiç’in koalisyonun koruması altında olduğunu ve koruma sözü verdiği belirtildi.

Erdoğan, El Bab'dan sonra sıra Menbiç'te demişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Pakistan’a hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanı’nda Türkiye'nin Suriye’deki yeni hedeflerini açıklarken, şöyle demişti:

"Mücadelemizi, Özgür Suriye Ordusu ile beraber yürüttük. Cerablus’ta başarı, Rai’de başarı, Dabık’ta başarı, El Bab’da başarı. Bu kararlılığımız bizim aynen devam ediyor. Şimdiki safha nedir? Daha önce belirlediğimiz Münbiç’tir. Ki Münbiç Araplara ait bir yerdir. PYD veya YPG’nin değildir. Fırat’ın doğusuna kesinlikle PYD ve YPG’nin geçmemesi gerekir dedik. Geçiyorlar, geçmeye devam ediyorlar. Ama hâlâ geçmiş değildir. Oraya, Münbiç’in yerel halkının gelmesi lazım."