CPJ'den "Hakaret Davaları" Tepkisi: ''Erdoğan Medyaya Karşı''

CPJ'den "Hakaret Davaları" Tepkisi: ''Erdoğan Medyaya Karşı''

Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) Avrupa ve Merkez Asya Direktörü Nina Ognianova, bilhassa gazeteci ve yazarlara yönelik "Cumhurbaşkanına hakaret" davalarına dikkat çekti.

Ognianova, "Erdoğan basın karşı: Hakaret yasası Cumhurbaşkanı'nı eleştirenleri susturmak için kullanılıyor" başlıklı yazısında Can Dündar, Tolga Tanış, Barış İnce, Bülent Keneş ve Mehmet Baransu'ya açılan hakaret davalarını ve verilen cezaları hatırlattı.


"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eleştirilere karşı tahammülsüzlüğü ile biliniyor" diyen Ognianova, Türkiye'de 2012'de dünyanın en çok gazetecinin hapsedildiği ülke olmasına rağmen, bunların çoğunun serbest bırakıldığını ancak bunun yerine artık basının "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasıyla tehdit edildiğini yazdı.


Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığının ilk yedi ayında 236 kişinin hakaret suçlamasıyla soruşturulduğunu, 105'inin de suçlandığını yazan Ognianova, CPJ olarak Ekim ayında Erdoğan ile görüşmelerinde kendilerine "Medyaya asla hakaret etme özgürlüğü verilmemiştir" sözlerini hatırlatarak "Ancak bize neyin eleştiri, neyin hakaret olduğuna kimin karar vereceğini söylemedi" diye yazdı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS