Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'de cami açtı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'de cami açtı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'deki cami açılışında isim vermeden Donald Trump'ı hedef aldı, "Hayretle ve şaşkınlıkla izliyorum" dedi. Erdoğan, önceki gün konuştuğu konferansı hatırlatarak, "Paralel devlet yapısı'nın temsilcilerini gördüm. Sadece Türkiye'deki terör örgütleri değil, Ermeni ASALA örgütü de oradaydı" sözleriyle Brooking Enstitüsü'nü de eleştirdi. Erdoğan konuşmasında tercümanına da zor anlar yaşattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'de Maryland eyaletinde bulunan Türk İslam Merkezi'nin resmi açılışını yaptı. Erdoğan, Cami açılışındaki konuşmasında Müslüman karşıtlığı ve terör konusuna değindi, Batıya terör konusundaki tutumu nedeniyle eleştiriler yöneltti. Erdoğan, isim vermeden Cumhuriyetçi başkan aday adaylarından Donald Trump'ı da hedef aldı. Erdoğan, konuşmasında konferans verdiği Brookings Enstitüsü'ne de eleştiriler yöneltti. Erdoğan'ın tepkisinden Türkiye basını da nasibini aldı. Azerbaycan-Ermenistan sorununa değinen Erdoğan, basını hedef aldı.


Erdoğan Washington'da Aziz Sancar ve eşiyle buluştu


Erdoğan, "Her zaman ifade ediyorum; terörizmin dini, milliyeti, ırkı, kökeni kesinlikle yoktur. Terörist insanlığa karşı işlediği suçlar nedeniyle bu sıfatı hak eden kişidir. 11 Eylül'de bir avuç teröristin Amerikaya yaşattığı acı ve dehşetin faturasının tüm Müslümanlara fatura edilmesi asla kabul edilemez" dedi.


Batıyı eleştirdi, Belçika örneğini verdi


Türkiye'nin teröre verdiği kurbanların sayısının 40 bini bulduğunu hatırlatan Erdoğan, şunları söyledi:


"Fakat biz bütün bunlara rağmen şu anda Batı'dan Türkiye'den kaçıp da dolaşan teröristleri istediğimiz zaman bu teröristleri bize iade etmiyorlar. İşte geçenlerde Brüksel olayının faili kendilerine haber verdiğimiz bir teröristti, Belçika yönetimine bunu bildirdik. Belçika yönetimi, 'Bunun dosyasında herhangi bir şey yok' dedi ve bomba patladı. Kim samimi? Biz dürüstüz, dayanışmaya, paylaşmaya hazırız."


Obama: “Türkiye’deki bazı eğilimlerden rahatsızım'


Trump'ı hedef aldı


Yaşanan olaylara rağmen hala Müslümanları terörist olarak suçlayanlar bulunduğunu belirten Erdoğan, "Çok ilginç Amerika'da devam eden başkanlık yarışında bazı adayların bu görüşleri savunuyor olmasını hayretle ve şaşkınlıkla izliyorum. Oysa Müslümanlar bu ülkenin asli unsurları arasında yer alıyor. Toplumun diğer kesimleri gibi Müslümanlar da Amerika'nın gelişmesinde, çok daha güçlenmesinde katkı veriyorlar. Sayın Başkan obama'nın yakın zamanda yaptığı bir konuşmada değindiği gibi, Amerika'da yaşayan Müslüman toplum, Amerikalılık veya Müslümanlık arasında bir seçime zorlanamaz" diye konuştu.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Christiane Amanpour'a konuştu


Brookings Enstitüsü'ne "paralel yapı" eleştirisi


"Biz bu önyargıları kırmaya çalışırken ne yazık ki Müslüman kimliğiyle hareket eden bazı gruplar söylemleri ve tavırlarıyla adeta İslam karşıtı kesimlere hizmet ediyorlar" diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Bunların başında DAİŞ, El Kaide, Boko Haram, Eş Şebab gibi örgütler yer alıyor. Ülkemizde ise, PKK, DHKP-C, Suriye'nin kuzeyinde PYD, YPG gibi terör örgütleri var. Ama bir de ne yazık ki dindar görünmek suretiyle bir adım daha var ki, bu beni en çok üzen olaydır. Brooking Enstitüsü'nde vereceğim konferans öncesinde, legal görüntüde illegal bir örgüt görüntüsü veren 'paralel devlet yapısı'nın temsilcilerini gördüm. Sadece Türkiye'deki terör örgütleri değil, Ermeni ASALA örgütü de oradaydı, bunlar da oradaydı."


Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Barack Obama görüştü


Türkiye basınına eleştiri


Ermenistan-Azerbaycan arasındaki çatışmalara değinen ve her iki tarafın da bu çatışmalarda ciddi manada kayıplar verdiğini vurgulayan Erdoğan, karşılaştığı bir durumu anlatarak, Türkiye'deki basına eleştiriler yöneltti. Erdoğan, "Az önce bir Azeri televizyonu önümü kesti, onun gözlerinde gözyaşı gördüm. Acaba bizim ülkemizdeki medyanın gözlerinde de bu gözyaşını görebilecek miyiz? Benim Mehmet'im, benim polisim, köy korucum, oralarda Güneydoğu, Doğu bir huzuru sağlayabilmek uğruna canlarını bir kenara koyuyor ve bu şekilde koşuyor ama bakıyorsunuz bazıları öyle başlıklar atıyorlar ki, 'biz hangi ülkenin evladıyız, bunlar hangi ülkenin evladı' diye sormaktan geri duramıyorsunuz" şeklinde konuştu.


Türkiye 4.5G'ye geçti


"Ortak düşmanımız nefret ve önyargı"


Suriye ve Irak'ta da Müslümanların birbirini öldüğünü anlatan Erdoğan, şunları söyledi:


"Müslümanlar olarak dinimizin ismini lekeleyen bu tür kişiler ve gruplarla bıkmadan, usanmadan mücadele etmeli, doğruları anlatarak onları ıslah etmeliyiz. İşte bu merkezi bu hassasiyetlerin temel taşı olarak görüyoruz. Ve bu merkez 'emri bil mahruf nehyi anil münker' (İyiliği emretmek, kötülüğü yasaklamak) görevini yerine getirecek bir merkezdir diye inanıyorum. Farklı inançlara mensup Amerikalılarla ortak düşmanımız olan nefret ve önyargıya karşı burada birlikte mücadele etmeliyiz. İslamın almaktan çok vermeyi tavsiye eden, komşusu aç yatarken tok yatmayı yasaklayan, öldürmeyi değil yaşatmayı emreden gerçek yüzünü Amerikan toplumuyla beraber tüm dünyaya göstermeliyiz."


Ahmet Hakan'dan koruma yorumu


Tercümanına Mevlana'nın Mesnevi'si ile zor anlar yaşattı


Erdoğan'ın konuşmasını İngilizceye çeviren tercüman da bu sırada zor anlar yaşadı. "Bu okuyacağım beyti iyi tercüme etmen lazım" diyerek tercümanı uyaran Erdoğan, Mevlana'nın Mesnevi'sinden, "Rahmet ümidimin budur sebebi: 'Sebekat rahmetî alâ ğadab" beytini okudu. Ardından da tercümanı düşürdüğü zor durumla ilgili espriler yapan ve gülmeye başlayan Erdoğan, "Ben ilk tercümeyi yapayım, ondan sonrasını sen yaparsın" diyerek, okuduğu dizenin anlamını şöyle açıkladı: "Müslüman rahmetle büyür, rahmetle gelişir. Fakat 'rahmet ümidimin budur sebebi' derken şair, Rabbimiz buyuruyor ki, 'Rahmetim gazabımı çok ama çok aşacaktır' diyor. 'Ben bu müjdeye inanarak rabbimin rahmetinden ümidimi hiçbir zaman kesmedim, kesmiyorum diyor" dedi. Dizeyi atlayarak bu açıklamaya tercüme etmeye çalışan tercüman, bu sırada "gazap" kelimesinin İngilizcesini hatırlamak için duraksayınca Erdoğan bu duruma güldü. Daha sonra tercüman sözcüğün karşılığını hatırlayıp cümlenin çevirisini tamamlayınca Erdoğan, "Şimdi oldu" dedi ve dinleyicilerle birlikte güldü.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS